لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۲۶

اتحادیه اروپا در مورد مسئله مهاجران غیرقانونی به توافقی تازه رسید


سران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا در بوکسل. ۲۸ ژوئن ۲۰۱۸

روز جمعه سران اتحادیه اروپا موفق شدند پس از گفت‌وگوهایی دامنه‌دار در بروکسل، مقر این اتحادیه، که ۹ ساعت به طول انجامید، در مورد موضوع مهاجرت سرانجام به توافق‌هایی برسند.

توافق تازه در مقر اتحادیه اروپا یک روز پس از آن حاصل شد که صدراعظم آلمان هشدار داد که چالش مهاجرت به این قاره «می تواند سرنوشت اتحادیه اروپا را تعیین کند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر طبق توافق روز جمعه، هشتم تیر، کشورهای اتحادیه اروپا قرار است از این پس مسئولیت مهاجرانی را که با قایق به سواحل جنوبی این اتحادیه می‌رسند به‌ طور مشترک برعهده بگیرند.

این امر به‌ویژه از درخواست‌های اصلی جوزپه کونته، نخست‌ وزیر ایتالیا، بود که دولت مخالف مهاجرت او یک ماه است در این کشور بر سر کار آمده‌ است. آقای کونته پس از توافق جمعه گفت که «ایتالیا دیگر تنها نیست، ما راضی هستیم.»

ایجاد مراکز مشترک رسیدگی به درخواست پناهندگی و مهاجرت در کشورهای عضو و تقویت نظارت بر مرزهای اتحادیه اروپا با کشورهای غیر عضو از دیگر موارد مورد توافق جدید است.

در کنار ایجاد مراکز مشترک، کشورهای اتحادیه همچنین قول دادند که جابه‌جایی پناهندگان بین کشورهای عضو اتحادیه را محدود کنند، اما تأکید کردند که همه این تعهدات «داوطلبانه» خواهد بود و الزام قانونی در کار نیست.

در این روز همچنین توافق شد که مراکزی خارج از اروپا، به احتمال زیاد در شمال آفریقا، برای رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی برپا شود تا از فشار به مراکز مشابه در اروپا کاسته شود.

سران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا همچنین موافقت کردند که مرزهای خارجی این اتحادیه را تقویت کنند و کمک‌های مالی به ترکیه، مراکش و دیگر کشورهای شمال آفریقا برای جلوگیری از مهاجرت به اروپا را افزایش دهند.

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴ با سیل پناهجویان از کشورهای خاورمیانه و آفریقایی مواجه است و بین اعضای این اتحادیه در خصوص چگونگی حل مسایل مربوط به مهاجران اختلاف نظر وجود دارد.

به گزارش رویترز، نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که مسئله مهاجران مهم‌ترین نگرانی رأی‌دهندگان اروپایی است.

در همین حال سازمان ملل می‌گوید، در سال ۲۰۱۷ دست‌کم سه هزار پناهجو که می‌کوشیدند از طریق دریای مدیترانه به اروپا برسند در دریا جان باخته‌اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که خواستار یک سیاست عمومی مهاجرپذیر برای کشور خود است هم‌اکنون با فشار زیادی از سوی سیاستمداران آلمانی برای جلوگیری از ادامه موج مهاجرت‌ها به آلمان مواجه است.

در نشست روز جمعه در بروکسل، خانم مرکل بحث‌های فشرده و جداگانه‌ای نیز با جوزپه کونته داشت که تهدید کرده بود در صورت نرسیدن به خواسته‌های دولت خود در زمینه مهاجرت تنش‌های زیادی را در این نشست ایجاد خواهد کرد.

در حالی که در ماه‌های اخیر از شمار مهاجران و پناهجویان به اتحادیه اروپا به نحو چشمگیری کاسته شده، اما پیروزی‌های پی‌درپی احزاب ضدمهاجرت و دست راستی، این اتحادیه را به سمت سیاست‌های سختگیرانه‌تر سوق می‌دهد.

ایتالیا، به رهبری دولت جدید خود، دیگر کشتی‌های مهاجران را در بندرهای خود نمی‌پذیرد. تاکنون سواحل ایتالیا و یونان از معبرهای عمده ورود مهاجران به قاره اروپا بوده‌است.

جزیره مالت نیز تمایلی به پذیرش کشتی‌های مهاجران ندارد.

منابع: خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز و رادیوفردا/ پ.پ/ ف.دو

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG