لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۴

اختلاف نظر سران ارتش و دولت ترکیه‌ بر سر ایران


دو هفته‌ پیش مقامات نظامی ترکیه‌ با استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در این کشور موافقت کرده‌ و قرار است چهار مرکز ضد موشکی آمریکا در استان های شرقی ترکیه‌ و نزدیک مرز ایران ایجاد شوند.

روزنامه‌ حریت، چاپ ترکیه، در شماره‌ روز دوشنبه‌ خود از اختلاف نظر سران ارتش ترکیه‌ با مقامات دولت اسلامگرای اردوغان در رابطه با ایران خبر داد.


به‌ نوشته‌ی حریت:« واشنگتن از هشدار اخیر ژنرال یاشار بیوک آنت، رییس ستاد ارتش ترکیه،‌ نسبت به‌ موشک های دوربرد ایران ابراز خردسندی کرده‌ است.»


آقای بیوک آنت موشک های دوربرد «شهاب» ایران را به عنوان خطری برای امنیت ملی ترکیه‌ قلمداد کرده‌ بود.


دو هفته‌ پیش مقامات نظامی ترکیه‌ با استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در این کشور موافقت کرده‌ و قرار است چهار مرکز ضد موشکی آمریکا در استان های شرقی ترکیه‌ و نزدیک مرز ایران ایجاد شوند.این در حالی است که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه‌، ضمن ابرازامیدواری برای حل مسالمت آمیزمساله‌ اتمی ایران، گفت که «ترکیه اجازه نمی دهد تا از خاکش برای حمله به ایران استفاده شود.»پیش تر عبدلله‌ گل وزیر خارجه‌ ترکیه‌ نیز امکان استفاده از خاک ترکیه برای حمله به ایران را رد کرده بود.آقای اردوغان در مصاحبه‌ با روزنامه‌ الانبار، چاپ کویت، ضمن اشاره به روابط خوب بین ایران و آنکارا گفت که آنکارا مخالف ایجاد هرگونه‌ جنگ تازه‌ در خاورمیانه‌ است.


روزنامه‌ی حریت در رابطه‌ با سخنان اخیر عبدالله‌ گل و رجب طیب اردوغان وبه‌ نقل از یک منبع آمریکایی، که‌ نخواست نامش فاش شود، نوشت که «در حال حاضر طرحی برای حمله‌ نظامی به‌ ایران در میان نیست و در صورت اقدام نظامی، آمریکا به‌ کمک ترکیه‌ نیازی ندارد. آنچه‌ برای آمریکا اهمیت دارد، موضع سیاسی آنکارا در قبال ایران است.»


XS
SM
MD
LG