لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۲۵

روسیه مقابله دولت اوکراین با شورشیان مسلح را «مجرمانه» خواند


شرق اوکراین در روزهای اخیر شاهد ناآرامی‌ بوده و شورشیان مسلح هوادار روسیه در این مناطق اعلام استقلال کرده‌اند.
وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید که دستور مقامات کی‌یف مبنی بر بسیج ارتش برای مقابله با شبه نظامیان مسلح هوادار مسکو در شرق اوکراین، «دستوری مجرمانه» است. در همین حال مسکو از شورای امنیت سازمان ملل خواسته تا به «وضعیت خطیر» در شرق اوکراین رسیدگی کند.

سرگئی لاوروف این اظهارات را روز یک‌شنبه، ۲۴ فروردین ماه، در صفحه فیس‌بوکش بیان کرده و افزوده است: «حال این وظیفه غرب است که جلوی جنگ داخلی در اوکراین را بگیرد.»

آقای لاوروف نوشته است که غرب باید متحدانش در داخل دولت موقت اوکراین را تحت کنترل در آورد.

علاوه بر این، روسیه از شورای امنیت سازمان ملل و همچنین سازمان امنیت و همکاری اروپا خواسته که به مسائل پیش آمده در شرق اوکراین رسیدگی کند.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه روسیه منتشر کرده آمده است: «وضعیت در جنوب‌شرقی اوکراین دارد وجوه خطرناکی به خود می‌گیرد. مقامات کی‌یف، کسانی که با کودتا روی کار آمدند، از قدرت خود برای سرکوب اعتراضات مردمی استفاده می‌کنند.»

در این بیانیه از دولت موقت خواسته شده است تا دست از جنگ با «مردم خودش» بردارد و به تعهداتش در قبال توافق‌نامه ۲۱ فوریه عمل کند.

در این بیانیه، آمریکا به عنوان نیرویی معرفی شده که از معترضان جنبش «میدان» حمایت می‌کند. روسیه از آمریکا خواسته است تا از دامن‌زدن به بحران‌ها دست بردارد و حساب خود را از حساب «نئو‌نازی‌ها و دیگر تندروها» جدا کند.

روسیه در این بیانیه همچنین از اوکراین خواسته تا به جای اعمال خشونت وارد دیالوگ با تمامی ساکنین منطقه شود و تغییراتی اساسی در کشور ایجاد کند.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می‌دهد که ده‌ها هزار نفر از مردم روسیه روز یکشنبه علیه دولت روسیه، سیاست‌گذاری‌های آن در قبال اوکراین و نحوه پوشش اخبار این کشور در تلویزیون دولتی روسیه دست به تظاهرات زدند.

در روزهای اخیر، تلویزیون دولتی روسیه دولت جدید اوکراین را دولتی «فاشیست» معرفی کرده است که به گفته آن، تحت کنترل آمریکایی‌هاست و سعی در خفه کردن صدای روس‌زبان‌های شرق اوکراین دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، برنامه‌های پخش شده از تلویزیون دولتی روسیه لحنی به شدت ضدآمریکایی دارند.

افراد شرکت کننده در این تظاهرات که آن را «راهپیمایی حقیقت» نامیده‌اند، پرچم‌های اوکراین را حمل می‌کردند و پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن خطاب به ولادیمیر پوتین نوشته شده بود: «دروغ را تمام کن.»

در روزهای اخیر و پس از بروز ناآرامی‌ها در شرق اوکراین، دولت موقت این کشور و ایالات متحده، روسیه را در دست داشتن در این اتفاقات و تحریک روس‌زبان‌های این منطقه متهم می‌کنند. اتهامی که همواره از سوی روسیه رد شده و با این پاسخ روبرو شده که دولت موقت اوکراین دولتی تحت کنترل امریکاست و در پی کودتا به قدرت رسیده است.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG