لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۱

استانداری تهران: در صورت افزایش آلودگی هوا تهران تعطیل می‌شود


عکس آرشیوی است.
با رسیدن آلودگی هوای تهران «به مرز هشدار» و پیش‌بینی رسیدن دمای شهر تهران به «۴۰ درجه سانتیگراد»، استانداری تهران اعلام کرده است که در صورت نیاز ضمن تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا، تهران تعطیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استانداری تهران روز چهارشنبه، ۲۱ تیرماه، گفت: «با افزایش دمای هوای تهران به ۴۰ درجه سانتیگراد در روزهای آتی، وضعیت ناسالم آلودگی هوا و بروز پدیده ریزگردها، در صورت نیاز کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل می‌شود.»

آقای محمودی همچنین یاد‌آور شد که در صورت لزوم «روز پنجشنبه» در تهران تعطیل اعلام می‌شود.

وی با این‌حال تأکید کرد که هوای تهران در حال حاضر در شرایط ناسالم و هشدار قرار دارد، اما هنوز به مرحه اضطرار نرسیده است.

روز چهارشنبه، مدیر شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، نیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس اعلام کرد که از روز سه شنبه، هوای تهران در شرایط ناسالم قرار گرفته است.

یوسف رشیدی بسیاری از مرگ و میرهای ناگهانی، از جمله ایست قلبی را ناشی از وجود ذرات معلق موجود در هوا دانست.

وی آذرماه سال گذشته نیز اظهار کرده بود که میزان مرگ‌ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران، بیش از رقم اعلام شده رسمی «چهار هزار نفر در سال» است.

در همین زمینه، آذرماه سال گذشته، روزنامه همشهری نیز گزارش کرده بود که از اول فروردین امسال تا آخر آبان ۱۸هزار و ۶۴۲ شهروند تهرانی بر اثر ایست و سکته قلبی که با آلودگی مرتبط است، جان خود را از دست داده‌اند و همچنین سکته مغزی را، دومین عامل مرگ و میر در تهران معرفی کرده و آلودگی هوا را در بروز آن موثر دانسته بود.

مدیر شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با بیان این‌که منابع تولید آلودگی هوای تهران مهار نشده است، خاطر نشان کرد که اقدامات صورت گرفته برای مقابله با آلودگی هوای تهران ، «مقطعی» بوده و افزود: «تا کنون اقدامات کلیدی برای رفع این مشکل صورت نگرفته است.»

در حال حاضر مراجع ذیربط تأکید دارند که دلیل اصلی آلودگی وسایل نقلیه است.

محمد هادی‌حیدرزاده، اواخر خردادماه در گفت‌و گو با خبرگزاری مهر در این خصوص گفت که «۷۰ درصد آلودگی هوا در ایران از منابع متحرک» ناشی می‌شود.

بر همین اساس، طبق مصوبه دولت، از اول تیرماه، تردد خودروهای فرسوده در هشت کلان‌شهر ایران (تهران، اصفهان، فارس، خراسان رضوی، خوزستان، آذربایجان شرقی، مرکزی و البرز) ممنوع شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG