لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۶

چندین انفجار در عراق دستکم ۳۹ کشته بر جای گذاشت


مقام‌های عراقی می‌گویند یک رشته انفجار در این کشور که عمدتا در مناطق شیعه نشین رخ داده است، روز پنجشنبه، ۹ آذرماه، «دستکم ۳۹ کشته» و بیش از «۱۰۰ مجروح» برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، شدیدترین انفجارهای روز پنجشنبه در شهر حله، در صد کیلومتری جنوب بغداد، رخ داد که انفجار یک بمب کنار جاده‌ای و یک خودروی بمب‌گذاری شده، «دستکم ۲۷ کشته» و «حدود ۹۰ زخمی» به همراه داشت.

ساعاتی پیش از آن نیز یک خودروی بمب‌گذاری شده در کربلا منفجر شد و به گفته یک افسر پلیس، «شش کشته و ۲۰ زخمی» بر جای گذاشت.

در میان کشته‌شدگان، شیعیانی بودند که برای شرکت در مراسم عزاداری به مناسبت درگذشت حسین‌ بن علی، چهارمین امام شیعیان، در کربلا و حله گرد آمده بودند.

به گفته یک مقام پلیس، یک بمبگذار انتحاری نیز با کوبیدن خودروی خود به یک ایستگاه بازرسی‌ در شهر فلوجه در ۶۵ کیلومتری غرب بغداد، «سه پلیس را کشت و ۱۱ تن دیگر را زخمی کرد».

پلیس همچنین می‌گوید در شهر شمالی موصل نیز انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در کنار یک پاسگاه پلیس، موجب «مرگ دو تن و زخمی شدن دو تن دیگر» شد و در روستایی در استان شرقی دیاله نیز در اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای، «یک نیروی پلیس کشته و شش تن زخمی» شدند.

این انفجارها در حالی رخ می‌دهد که عراق از لحاظ سیاسی درگیر ناآرامی‌ است و در حال حاضر میان اعضای شیعه، سنی و کرد حکومت عراق اختلاف و شکاف جدی بروز کرده است.

به گزارش رویترز، اگرچه در سال‌های اخیر از شدت خشونت‌های عراق که در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ در اوج خود بود، کاسته شده، ولی این کشور همچنان شاهد ناآرامی‌ است.

این خبرگزاری می‌گوید که از زمان خروج نیروهای آمریکایی از عراق تا کنون، «نزدیک به دو هزار تن» در این کشور قربانی خشونت‌ها شده‌اند.

آخرین کاروان نیروهای رزمی ایالات متحده آمریکا روز ۲۷ آذرماه سال گذشته، خاک عراق را ترک کردند و به ۹ سال حضور ارتش این کشور در خاک عراق پایان داد.
XS
SM
MD
LG