لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۶

نارضایتی آمریکا از توافق حماس و فتح بر سر تشکیل دولت وحدت ملی


عزام الاحمد٬ از مقام‌های ارشد جنبش فتح (چپ)٬ اسماعیل هنیه٬ رئیس دولت حماس (وسط) و موسی ابو مرزوق٬ از رهبران ارشد حماس (راست) پس از توافق بر سر تشکیل دولت ملی
به دنبال توافق روز چهارشنبه سازمان آزادیبخش فلسطین و جنبش حماس بر سر تشکیل دولت وحدت ملی٬ ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که از این تصمیم فلسطینی‌ها «دلسرد» شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ در حالی که مذاکرات صلح خاورمیانه همچنان ناکام مانده است٬ رهبران حماس در نوار غزه و سازمان آزادیبخش فلسطین در کرانه غربی روز چهارشنبه٬ سوم اردیبهشت‌ماه از امضای توافقنامه میان یکدیگر خبر داده و اعلام کردند که ظرف پنج هفته آینده دولت وحدت ملی به ریاست محمود عباس تشکیل خواهند داد.

این توافق به دنبال گفت‌و‌گوی نمایندگان دو گروه در نوار غزه صورت گرفت و در خلال آن طرفین در خصوص برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی در سراسر سرزمین‌های فلسطینی مذاکره کردند.

فتح و حماس در سال ۱۳۸۶ و به دنبال بروز اختلاف‌های گسترده٬ میان آنها از یکدیگر فاصله گرفتند. این دو گروه فلسطینی در سال‌های گذشته چندین بار از تشکیل دولت واحد سخن به میان آوردند اما این تصمیم هیچگاه اجرایی نشد.

به گزارش رویترز به دنبال انتشار خبر توافق روز چهارشنبه فتح و حماس٬ سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده از «دلسردی» آمریکا از این تصمیم خبر داد و گفت این اقدام می‌تواند مذاکرات صلح را به شدت پیچیده کند.

توافق میان این دو گروه فلسطینی در حالی صورت گرفته است که در واکنش به نادیده گرفته شدن ضرب‌الاجل ۱۱ فروردین‌ماه برای آزادی زندانیان سیاسی از سوی اسرائیل٬ مقام‌های فلسطینی اواسط فروردین‌ماه برای پیوستن به کنواسیون‌های مختلف بین‌المللی اقدام کرده و به عضویت شماری از کنوانسیون‌های سازمان ملل و همچنین کنوانسیون ژنو در آمدند.

اسرائیل در اعتراض به توافق میان حماس و فتح روز چهارشنبه اعلام کرد که در مذاکرات برنامه‌ریزی شده بعدازظهر چهارشنبه میان اسرائیل و فلسطینی‌ها شرکت نخواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو٬ نخست وزیر اسرائیل پیشتر گفته بود که محمود عباس٬ رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی باید میان صلح با اسرائیل و حماس یکی را انتخاب کند.

اسرائیل همراه با ایالات متحده و اتحادیه اروپا٬ گروه اسلام‌گرای حماس را یک سازمان تروریستی می‌دانند.

این در حالی است که محمود عباس می‌گوید برقراری آشتی و اتحاد میان فلسطینی‌ها به پیشرفت روند صلح کمک می‌کند.

طبق تصمیم اولیه مهلت ۹ ماهه گفت‌و‌گوهای سیاسی که آمریکا تعیین کرده بود٬ روز ۹ اردیبهشت قرار بود به پایان برسد. با این‌حال محمود عباس ۲۷ فروردین‌ماه اعلام کرد که برای تمدید مشروط دوران مذاکرات صلح برای سه ماه دیگر آمادگی دارد.
XS
SM
MD
LG