لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۲۴

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران همچنان به توافق ژنو پایبند است


یوکیا آمانو٬ دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ایران همچنان به توافق موقت هسته‌ای به دست آمده میان تهران و شش قدرت جهانی پایبند است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس روز پنجشنبه٬ ۲۹ اسفندماه٬ در گزارش ماهانه خود گفته است که با گذشت دو ماه از توافق هسته‌ای ژنو٬ ایران همچنان غنی‌سازی ۲۰ درصدی خود را معلق نگاه داشته٬ به رقیق‌سازی و تبدیل ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده خود ادامه می‌دهد و فعالیت‌هایش در مراکز غنی‌سازی فردو و نطنز و تاسیسات آب سنگین اراک را نیز گسترش نداده است.

آژانس در گزارش روز پنجشنبه خود همچنین تاکید کرده است که ایران امکان دسترسی «روزانه» به مراکز غنی‌سازی نطنز و فردو و همچنین کارگاه‌های مربوط به تولید سانتریفوژها را فراهم کرده و اطلاعات مورد نیاز آژانس را در اختیارش قرار داده است.

در خصوص این گزارش اما خبرگزاری رویترز آورده است که آژانس تاکید کرده که ایران هنوز نیروگاهی را که قرار بود برای تبدیل اورانیوم به اکسید عملیاتی کند٬ تکمیل نکرده است.

در این گزارش آمده که ایران روز دوشنبه٬ ۲۶ اسفندماه٬ در نامه‌ای به آژانس اطلاع داده که این مرکز تبدیل اورانیوم ۲۰ فروردین‌ماه راه‌اندازی و پس از آن عملیاتی می‌شود.

بر اساس توافق ژنو، تهران متعهد شده که علاوه بر توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی٬ نیمی از ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی خود را رقیق و نیمی دیگر را به اکسید تبدیل کند به شکلی که قابل غنی‌سازی بیشتر نباشد.

آژانس که طبق توافق سوم آذرماه ژنو به صورت ماهانه گزارشی درباره میزان تعهد ایران به توافقنامه موقت منتشر می‌کند٬ در گزارش پیشین خود نیز اعلام کرده بود که ایران به مفاد توافقنامه ژنو عمل کرده است.

گزارش روز پنجشنبه آژانس در حالی منتشر شده است که دور دوم مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ برای دستیابی به نتیجه‌ای نهایی٬ ۲۸ اسفندماه در وین به پایان رسید. ایران فضای این مذاکرات را «خوب و جدی» توصیف کرده است.

در این مذاکرات به گفته ایران٬ طرفین درباره راکتور آب سنگین اراک و نحوه کاهش نگرانی‌ها در مورد این تاسیسات گفت‌و‌گو کردند.

ایران می‌گوید که از تاسیسات آب سنگین اراک برای تحقیقات استفاده می‌کند٬ اما قدرت‌های غربی از احتمال استفاده از این راکتور برای آماده‌سازی زمینه‌های دستیابی به سلاح اتمی ابراز نگرانی می‌کنند.

قرار است دور بعدی مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی در روزهای ۱۸ تا ۲۰ فروردین‌ماه برگزار شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG