لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۵۰

«بسته پیشنهادی به ایران به ارقام اغراق شده نزدیک نیست»


سفیر آمریکا در سازمان ملل می‌گوید هر گونه کاهش در شدت تحریم‌ها قابل بازگشت است و می‌تواند «فورا» بار دیگر اجرایی شود.
بنا بر آنچه از قول سفیر آمریکا در سازمان ملل نقل شده، بسته پيشنهادی ارائه شده از سوی ۵+۱ به ایران در مذاکرات ژنو، در ازای همکاری تهران برای رفع ابهام از برنامه هسته‌ايش، به «ارقام اغراق‌شده» نزدیک نیست.

به گزارش ۳۰ آذرماه خبرگزاری فرانسه سامانتا پاور، سفير آمريکا در سازمان ملل، اين مطلب را در گفت‌وگویی با شبکه تلويزيونی «سی‌ان‌ان» و در پاسخ به پرسشی ابراز کرد که «پيشنهاد ارائه شده قدرت‌های جهانی به ايران از رقم شش تا ۵۰ ميليارد دلار را در بر می‌گيرد».

او گفته است: «من قصد ندارم که وارد جزئيات شوم، آن هم در حالی که مذاکره کنندگان در ژنو در حال گفت‌وگو هستند.»

خانم پاور در عين حال گفت: «اما آنچه که می‌توانم بگويم اين است که ارقام بالای اعلام شده، اغراق آميز هستند و آنچه که به عنوان رقم پايين‌تر گفته می‌شود به رقم مورد مذاکره نزديک‌تر است.»

دور سوم مذاکرات در ژنو روز چهارشنبه ۲۹ آذرماه آغاز شده است. روز دوم این مذاکرات در حالی ۳۰ آذرماه به پایان رسید که سخنگوی اشتون تاکید داشت شرایط مذاکره نسبت به گذشته «بسیار بهتر» شده اما نباید منتظر «معجزه یک شبه» بود. ایران نیز روز دوم مذاکرات را «مهم٬ مفصل و مو به مو» خوانده٬ ولی افزوده است که هنوز بر سر موارد اصلی اختلاف نظر وجود دارد.

طبق گزارش‌ها محور این دور از مذاکرات ژنو، تلاش برای تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای ایران به مدت شش ماه، در مقابل لغو محدود برخی تحریم ها از سوی غرب است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در این گفت‌و‌گوها آمریکا٬ بریتانیا٬ چین٬ فرانسه٬ روسیه و آلمان در قالب گروه ۵+۱ بر سر «توافق موقت شش ماهه» با ایران مذاکره می‌کنند.

این خبرگزاری می‌گوید پیشنهاد ۵+۱ لغو برخی از تحریم‌های ایران در ازای توقف غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران و امکان دسترسی به تاسیسات «مخفی» هسته‌ای ایران است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید به نظر می‌رسد لغو این تحریم در قالب لغو مسدودیت بخشی از حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از ذخایر مالی ایران از محل فروش نفت انجام شود، که قسمت اعظمش در حساب‌های ایران در سراسر جهان مسدود شده است.

طبق این گزارش همچنین امکان آن وجود دارد که به موجب این توافق برخی از محدودیت‌های فروش نفت ایران که به گفته مقام‌های آمریکایی موجب ضرر مالی پنج میلیارد دلاری ایران در ماه می‌شود٬ برداشته شود.

سامانتا پاور تاکید کرده است که هر گونه کاهش در شدت تحریم‌ها قابل بازگشت است و می‌تواند «فورا» بار دیگر اجرایی شود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفته است: «بدنه تحریم‌های فلج‌کننده را به همان شکلی که بود باقی می‌گذاریم.»

ایران مذاکرات ژنو را یک «فرصت تاریخی برای تغییر» خوانده ولی در عین حال تاکید کرده است که حق غنی‌سازی ایران غیرقابل مذاکره است.

۵+۱ نیز تاکید کرده است که به دنبال توافقی «پایدار» است که هر دو طرف را راضی کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG