لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۶

ایران: ۵+۱ با راهبرد جدید و پیشنهاد معتبر وارد مذاکره شود


سعید جلیلی می‌گوید مردم ایران در راستای «حق هسته‌ای» خود «هر هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند».
در آستانه دور جدید گفت‌و‌گوهای هسته‌ای ایران و ۵+۱، دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران اظهار کرد که اگر ۵+۱ می‌خواهد وارد گفت‌و گوی سازنده شود، باید با «راهبرد جدید و پیشنهاد معتبر» پای میز مذاکره بنشیند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، سعید جلیلی روز شنبه، پنجم اسفندماه گفت: «امیدواریم اگر (اعضای ۵+۱) به گفت‌وگو باز می‌گردند بتوانند با یک راهبرد جدید که اشتباه‌های گذشته را نداشته باشد وارد شوند. مسیری که آن‌ها تا کنون طی کرده‌اند هزینه‌های متعدد زیادی برای آن ها در بر داشته است.»

وی که در همایش سالیانه مدیران صنعت هسته‌ای صحبت می‌کرد، افزود اگر ۵+۱ می‌خواهد وارد گفت و گوی سازنده شود باید «با راهبرد جدید و پیشنهاد معتبر» وارد شود.

آقای جلیلی با تأکید بر «حق هسته‌ای» ایران، همچنین اظهار کرد که «مردم ایران هر هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند تا سازمان انرژی اتمی وظیفه بزرگ خود را انجام دهد».

قرار است دور دیگری از مذاکرات ایران با گروه ۵+۱ هشتم اسفند در شهر آلماتی قزاقستان برگزار شود. اتحادیه اروپا و روسیه از ایران خواسته‌اند که در این مذاکرات از خود «انعطاف» نشان دهد.

در مقابل ایران نیز شرط موفقیت مذاکرات را «حفظ فضای آرام همکاری» دانسته است. محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل چهارم اسفندماه گفت:«ایران آمادگی خود را برای انجام مذاکرات سازنده بر مبنای احترام متقابل میان تهران و واشینگتن اعلام نموده است، اما ایران تحت فشار و تهدید مذاکره نخواهد کرد.»

خبرگزاری رویترز ۲۷ بهمن‌ماه گزارش کرد که به گفته مقام‌های غربی، کشورهای ۵+۱ در نظر دارند در جریان این مذاکرات به ایران پیشنهاد بدهند که در ازای تعطیل کردن تأسیسات هسته‌ای فردو، بخشی از تحریم‌ها را که مانع تجارت طلا و دیگر فلزهای قیمتی می‌شود، لغو کنند.

این در حالی است که ایران گفته است حاضر به تعطیل کردن تأسیسات فردو نیست. علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ۲۹ بهمن‌ماه در این خصوص گفت: «ما تأسیسات فردو را هیچ‌گاه تعطیل نخواهیم کرد و تمامی امنیت لازم برای تأسیسات اتمی حساس خود را به کار خواهیم گرفت.»

زمان برگزاری مذاکرات آتی ایران و ۵+۱ در حالی نزدیک می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش «محرمانه‌ای» که سوم اسفندماه منتشر شد، اعلام کرد که ایران در مرکز غنی‌سازی نطنز سانتریفیوژهای جدید نصب کرده است که به دنبال آن آمریکا و اسرائیل نگرانی خود در این باره را ابراز کردند.

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ۲۵ بهمن ماه اعلام کرده بود که از «یک ماه پیش» نصب «نسل جدید ماشین ها» در سایت نطنز آغاز شده است.

غرب و اسرائیل معتقدند که برنامه هسته‌ای ایران دارای بعد نظامی است و خواستار شفاف‌سازی ایران در این زمینه شده‌اند. ایران در مقابل ضمن تأکید بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های اتمی‌ خود، دستیابی به انرژی هسته‌ای را حق مسلم خود می‌داند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG