لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۳۲

سازمان ملل: نام ایران در فهرست مدعوین نشست صلح سوریه نیست


فرهان حق٬ سخنگوی سازمان ملل متحد
فرهان حق٬ سخنگوی سازمان ملل متحد
سازمان ملل در حالی نخستین فهرست مدعوین کنفرانس صلح سوریه را منتشر کرده است که نام ایران در این فهرست به چشم نمی‌خورد.

به گزارش روز دوشنبه٬ ۱۶ دی‌ماه آسوشیتد‌پرس٬ فرهان حق٬ سخنگوی سازمان ملل گفته است که نام ایران در میان مدعوینی که در «نخستین فهرست» این سازمان آمده٬ دیده نمی‌شود. وی با این حال افزود که دبیرکل سازمان ملل از حامیان دعوت ایران به این کنفرانس است.

آقای حق با اظهار این که با‌ن‌گی‌ مون٬ دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه ارسال دعوتنامه‌ها را آغاز کرده٬ افزوده است که فهرست مدعوین ۲۹ آذرماه به تایید روسیه و ایالات متحده رسیده بود.

ایالات متحده و روسیه که طرح اولیه برگزاری چنین نشستی را مطرح کرده‌اند٬ هنوز بر سر نقش ایران در مذاکرات صلح سوریه که به «ژنو ۲» مشهور است٬ به توافق نرسیده‌اند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل ابراز امیدواری کرده است که در نشست ۲۳ دی‌ماه میان وزرای خارجه ایالات متحده و روسیه٬ دو کشور در این زمینه به توافق برسند.

روز دوشنبه مقام‌های دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفتند که ایران می‌تواند از جمله با درخواست از دمشق برای توقف بمباران مناطق مسکونی شانس خود برای ایفای نقش در حاشیه نشست «ژنو ۲» را افزایش دهد.

یکی از مقام‌های آمریکایی در این زمینه گفته است: «ایران می‌تواند گام‌هایی بردارد که به جامعه بین‌المللی نشان دهد که به طوری جدی خواهان نقشی مثبت در خصوص سوریه است… از جمله درخواست از حکومت سوریه برای توقف بمباران‌ شهروندانش و درخواست برای تسهیل دسترسی به کمک‌های بشردوستانه.»

یک روز پیشتر جان کری٬ وزیر خارجه آمریکا گفته بود که گرچه تصور مشارکت ایران در کنفرانس «ژنو ۲» در سطح وزیران دشوار است٬ ایران «در حاشیه این کنفرانس می‌تواند «نقشی سازنده» در حل بحران سوریه داشته باشد.

وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در واکنش به این اظهارات آقای کری اعلام کرد: «پیشنهادی که منطبق با عزت ایران نیست را نمی‌پذیریم.»

به گفته رویترز حدود بیست کشور قصد دارند وزرای خارجه خود را برای شرکت در نشست یک روزه دوم بهمن‌ماه به مونتروی سوییس بفرستند. این جلسه به میزبانی بان گی‌مون برگزار می‌شود.

پس از آن روز چهارم بهمن‌ماه نشست صلح میان هیئت اعزامی بشار اسد و نیروهای اپوزیسیون سوریه در مقر سازمان ملل در ژنو٬ با حضور اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه برپا خواهد شد.

هدف اين مذاکرات دستيابی به راه حلی سياسی برای پايان دادن به نزديک سه سال جنگ و خونريزی در سوريه است.
XS
SM
MD
LG