لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۱۰

ظریف: به عربستان نمی‌روم


محمد جواد ظریف پیشتر گفته بود که برای بهبود روابط تهران-ریاض در فرصت مناسب به عربستان سفر خواهد کرد.
در حالی که پیشتر عربستان از محمد جواد ظریف٬ وزیر خارجه ایران٬ برای سفر به این کشور دعوت به عمل آورده بود٬ آقای ظریف گفته است که به دلیل هم‌زمانی این دیدار با مذاکرات هسته‌ای٬ به عربستان نمی‌رود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی٬ ایرنا٬ محمد جواد ظریف روز یکشنبه ۱۱ خردادماه در جمع خبرنگاران دعوت ریاض از وی برای سفر به عربستان را تایید کرد و گفت: «دعوتی که انجام شده برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی (در جده) بوده است٬ اما به دلیل تقارن آن با دور بعدی مذاکرات هسته‌ای٬ امکان حضور من وجود ندارد.»

وی در ادامه افزود: «در اجلاس الجزیره به عبدالعزیز بن عبدالله٬ قائم مقام وزیر امور خارجه عربستان و فرزند پادشاه آن کشور گفتم که زمان مذاکرات از قبل تعیین شده است و امکان جابه‌جایی وجود ندارد.»

سعود الفیصل٬ وزیر خارجه عربستان ۲۳ اردیبهشت‌ماه اعلام کرد که از همتای ایرانی خود برای سفر به عربستان دعوت به عمل آورده است.

وزیر خارجه عربستان آن‌ زمان اظهار کرده بود که علیرغم تاکیدهای آقای ظریف بر تمایلش به بهبود روابط٬ وی هنوز به عربستان سفر نکرده است و در عین حال افزود: «هر زمان که آقای ظریف فکر می‌کند زمان مناسبی برای این سفر است٬ ما آماده‌ایم تا پذیرای او باشیم.»

به دنبال این اظهارات امیر عبداللهیان٬ معاون وزارت خارجه ایران٬ ۲۴ اردیبهشت‌ماه اظهار کرد که هنوز دعوت کتبی‌ای برای سفر به عربستان دریافت نشده٬ اما تاکید کرد که برنامه دیدار وزرای خارجه دو کشور در دستور کار این وزارتخانه است.

ایران و عربستان سعودی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد دوران پر تنشی داشته‌اند و در آن دوره ریاض بارها تهران را به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی متهم کرد.

عربستان همچنین همراه با سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس٬ نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده است. در عین حال در حالی که تهران حامی دولت سوریه است٬ ریاض از مخالفان دولت بشار اسد حمایت می‌کند.

علیرغم این تنش‌ها٬ از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی٬ ایران تاکید کرده است که به دنبال بهبود روابط خود با کشورهای جهان و به‌ویژه همسایه است.

محمد جواد ظریف دی‌ماه سال گذشته گفته بود که برای بهبود روابط تهران و ریاض٬ در فرصت مناسب به عربستان سعودی سفر خواهد کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG