لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۴

اسرائیل: در صورت شکست آتش‌بس حمله به غزه را از سر می‌گیریم


اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، روز پنجشنبه هشدار داد که در صورت شکست آتش بس میان اسرائیل و گروه حماس، عملیات نظامی علیه غزه از سر گرفته خواهد شد. در همین حال، ارتش اسرائیل از دستگیری «۵۵ تروریست فلسطینی» در کرانه غربی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اهود باراک روز دوم آذرماه گفت: «آتش بس می‌تواند ۹ روز، ۹ هفته یا بیشتر دوام داشته باشد، اما اگر این آتش بس ادامه نیابد، می‌دانیم باید چه کنیم و در صورت از سرگیری حملات و تنش‌ها، البته که امکان از سرگیری عملیات نظامی (از سوی اسرائیل) را مد نظر قرار می‌دهیم.»

پس از هشت روز درگیری میان اسرائیل و نیروهای حماس، از ساعت ۱۹:۰۰ روز چهارشنبه، اول آذرماه و با میانجیگری مصر، در نهایت میان طرفین درگیر آتش‌بس برقرار شد. تا این لحظه خبرگزاری‌های بین‌المللی از پایبندی حماس و اسرائیل به توافقنامه آتش‌بس گزارش داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک روز پس از برقراری آتش‌بس، ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در مجموع «۵۵ عامل ترور فلسطینی» را در کرانه غربی دستگیر کرده است. رادیوی اسرائیل می‌گوید شماری از اعضای حماس و جهاد اسلامی در میان دستگیر شدگان حضور دارند.

به نوشته این بیانیه، این افراد در ارتباط با «خشونت‌های اخیر» در کرانه غربی که در اعتراض به بمباران‌های اسرائیل علیه نوار غزه صورت گرفته است، دستگیر شده‌اند.

طبق توافقنامه آتش‌بس که متن آن در اختیار رویترز قرار گرفته، از جمله مقرر شده است که ضمن توقف تمامی خشونت‌ها از سوی دو طرف، اسرائیل محدودیت‌های صورت گرفته برای ۱.۷ میلیون ساکن غزه را کمتر کند.

منابع اسرائیلی می‌گویند که این توافق به منزله لغو محاصره غزه نیست و این در حالی است که خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی حماس، می‌گوید توافق مزبور شامل «بازگشایی تمامی مرزهای غزه می‌شود».

قرار است که اجرای مفاد توافق‌نامه ۲۴ ساعت پس از آتش بس آغاز شود.

پس از خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه که پس از ۳۸ سال، در سال ۲۰۰۵ صورت گرفت، به دنبال پیروزی حماس در انتخابات فلسطینی در سال ۲۰۰۶، اسرائیل باریکه غزه را در محاصره گرفت و به جز مرز غزه با مصر، تمامی مرزها را مسدود کرد تا به گفته آن، مانع «مسلح شدن حماس» شود.

به گزارش رویترز، در درگیری‌های هشت روزه اخیر به نقل از منابع پزشکی غزه «۱۶۲ فلسطینی» از جمله «۳۷ کودک و ۱۱ زن» در اثر بمباران‌های اسرائیل کشته شده‌اند. در اسرائیل نیز راکت‌پرانی‌های حماس به مرگ پنج تن، از جمله یک سرباز اسرائیلی، انجامیده است.

به گفته ارتش اسرائیل در حالی که در این مدت «حدود هزار و ۴۰۰ راکت» از طرف غزه به سمت اسرائیل پرتاب شده است، بمباران‌های اسرائیل علیه غزه، «بسیار بیشتر» از این رقم بوده است.

ساکنان غزه پیش از این نیز، اواخر سال ۲۰۰۸، نبرد ۲۲ روزه‌ای را میان نیروهای اسرائیلی و حماس شاهد بودند. در جریان حملات اسرائیل علیه غزه در آن زمان، «هزار و ۳۰۰ فلسطینی» جان خود را از دست دادند.
XS
SM
MD
LG