لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۵

اعتراض خانواده ستار بهشتی به صدور حکم «قتل شبه‌عمد» برای متهم


پزشک قانونی می‌گوید ضربات وارد شده به ستار بهشتی در بازداشت «نوعا کشنده نبوده و نمی‌تواند منجر به مرگ شده باشد».
در حالی که به گفته وکیل پرونده ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که حدود ۱۰ ماه پیش در زندان درگذشت، دادگاه برای متهم این پرونده قرار مجرمیت به اتهام «قتل شبه عمد» صادر کرده است، خانواده ستار بهشتی معتقدند اتهام باید به «قتل عمد» تغییر کند.

به گزارش هشتم شهریورماه خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، گیتی پورفاضل، وکیل پرونده، گفته است که هفته گذشته با مراجعه به دادسرای امور جنایی تهران متوجه شده است که قرار مجرمیت متهم با اتهام «قتل شبه عمد» از سوی بازپرس پرونده صادر شده است.

او با اظهار این‌ که هفته آینده به این موضوع اعتراض خواهد کرد، گفت: «نظر ما ارتکاب قتل عمد است و قطعا به این موضوع اعتراض می‌کنیم.»

ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس منتقد جمهوری اسلامی، بود که پلیس سایبری ایران او را آبان‌ماه سال گذشته بازداشت کرد و پس از گذشت چند روز در زندان درگذشت.

در حالی که خانواده وی معتقدند او در اثر شکنجه کشته شده است و جمعی از زندانیان هم‌بند با ستار بهشتی نیز شهادت داده‌اند که او شکنجه شده بود، پزشکی قانونی می‌گوید مرگ او در اثر شکنجه نبوده است.

به گزارش ۱۸ تیرماه خبرگزاری مهر، احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی، گفته بود که گزارش نهایی کمیسیون پزشکی حاکی است که ضربات وارد شده به ستار بهشتی در بازداشت «نوعا کشنده نبوده و نمی‌تواند منجر به مرگ شده باشد».

به گفته تسنیم، دستگاه قضایی معتقد است که ارتکاب قتل «شبه عمد» بوده و تنها یک نفر در فوت ستار بهشتی تأثیرگذار بوده است. گیتی پورفاضل پیشتر گفته بود که مقصر اصلی مرگ آقای بهشتی یکی از مأموران وزارت اطلاعات بوده است.

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، ۲۰ تیرماه در واکنش به گزارش نهایی پزشکی قانونی خواستار نبش قبر فرزندش شده بود و گفته بود: «اگر ستار زیر شکنجه کشته نشده، چرا کفنش خونی بود؟ چرا سر و صورت او کبود بود؟»

وکیل پرونده می‌گوید پس از اعتراض به نظر بازپرس مبنی بر «قتل شبه عمد»، پرونده برای صدور کیفرخواست به دادسرا باز می‌گردد و پس از صدور کیفرخواست و ارسال پرونده به دادگاه، باید منتظر برگزاری جلسه دادگاه بود.

در حالی که پزشکی قانونی ایران در گزارش نهایی خود در مورد مرگ ستار بهشتی در زندان اعلام کرده است که مرگ وی بر اثر ضربات وارده از سوی بازجو نبوده، مادر این وبلاگ‌نویس خواستار نبش قبر فرزندش شده است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG