لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۲

افسران فراری ارتش: حکومت دمشق مسئول انفجارهای سوریه است


انفجار در دمشق- ۲۱ اردیبهشت‌ماه
در حالی که دبیرکل سازمان ملل به تازگی القاعده را مسئول بمب‌گذاری‌های اخیر دمشق دانسته است، چند نظامی فراری به روزنامه گاردین گفته‌اند که حکومت سوریه این بمب‌گذاری‌ها را طراحی کرده است.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، آنها همچنین تأکید کرده‌اند که خود آنها شاهد بخشی از خرابکاری‌های حکومت بشار اسد بوده‌اند.

این نظامیان در گفت‌و‌گوی اختصاصی خود با گاردین اعلام کرده‌اند که به دلیل مسائل امنیتی نمی‌خواهند نام‌شان فاش شود، اما حاضرند در حضور محققان بین‌الملی شهادت دهند که بمب‌گذاری‌های سوریه از سوی حکومت بشار اسد سازماندهی می‌شود.

یکی از این افراد که در مرکز فرماندهی سازمان اطلاعات سوریه در دمشق مسئولیت نگهبانی از زندان این مجموعه را بر عهده داشت، اگرچه در محل گفت‌و‌گو حضور داشت، خود حاضر به گفت‌و گو با گزارشگر گاردین نشده و برادرش به جای او با این روزنامه گفت‌و‌گو کرده است.

این شخص با اظهار این‌که به گفته برادرش چند روز پیش از وقوع انفجار‌ها، نقل و انتقال‌هایی در این مجموعه صورت گرفته بود، گفت: «سه روز پیش از انفجار بمب فرماندهان علوی (اقلیت مذهبی که خانواده اسد به آن تعلق دارند) و زندانیان مهم شروع کردند به ناپدید شدن.... دوربین‌های مدار بسته نیز برداشته شد و اسناد مهم جابه‌جا شدند. تنها افرادی که در زمان انفجار در مرکز باقی مانده بودند فرماندهان سنی، محافظان و تعدادی از زندانیان بودند.»

بامداد ۲۱ اردیبهشت‌ماه دو انفجار مهیب در نزدیکی مرکز فرماندهی سازمان اطلاعات سوریه، ۵۵ کشته و ۳۷۲ مجروح برجای گذاشت.

یک افسر سوری دیگر به گاردین گفته است که یک هفته پیش از وقوع این انفجارها مسئولیت جمع‌آوری دوربین‌های مداربسته خیابان‌های اطراف مرکز فرماندهی سازمان اطلاعات سوریه به وی محول شده بود.

او توضیح داد: «آن منطقه (محل انفجار‌ها)، محافظت‌شده‌ترین منطقه دمشق است... هیچ اتفاقی نمی‌تواند بدون این‌که به گوش کسی برسد در آن منطقه رخ دهد.»

او افزود که اگرچه او مسئول جمع‌آوری دوربین‌ها بود، اطلاعی از انفجارهای پیش رو نداشت. او با این‌ حال افزود که شاهد نقل و انتقال‌های غیرعادی کارکنان این مجموعه به ساختمان‌های دیگر بود و توضیح داد که روز واقعه، تا دو ساعت پیش از وقوع انفجار به هیچ‌ کس اجازه نمی‌دادند نزدیک آن منطقه برود.

یک افسر فراری دیگر اظهار کرده است که در یک کمپ نظامی در شمال سوریه، شاهد بوده است که نظامیان مواد منفجره را در یک وَن جاسازی کرده‌اند و افزوده است: «آنها سپس تعدادی زندانی را سوار بر وَن کردند، خودرو را به شهر بردند و منفجر کردند... از پنج روز پیش از آن می‌دانستیم که این انفجار قرار است صورت بگیرد، اما وقتی فهمیدم که آنها زندانی‌ها را نیز کشته‌اند، کمپ را ترک کردم.»

یک افسر دیگر که به گفته گاردین در مرکز اطلاعاتی نیروی هوایی سوریه در دمشق فعالیت می‌کرده و ماه ژانویه فراری شده است گفته است که شاهد بوده خودرویی که مواد منفجره در آن جاسازی شده بود، به همراه چند محافظ و زندانی محل این ساختمان را ترک کرده است.

وی توضیح داده است: «آنها به من گفتند که به محل بازرسی میدان (در حومه دمشق) بروم و افزودند که این ماشین به این مقر بازرسی می‌آید و من باید آن را متوقف کنم. ۴۰۰ متر پیش از آن که این خودرو به محل بازرسی برسد، محافظان خودرو را ترک کردند و ما پس از آن‌که این خودرو ۲۰۰ متر دیگر به مسیرش ادامه داد آن را متوقف و افراد داخل آن را بازداشت کردیم.»

این اظهارات در حالی مطرح شده‌اند که حکومت سوریه تروریست‌ها و اعضای القاعده را مسئول بمب‌گذاری‌های سوریه می‌داند.

بان‌ گی‌ مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز در خصوص انفجار‌های ۲۱ اردیبهشت‌ماه دمشق گفت که به باور وی القاعده پشت این انفجار‌ها قرار دارد.

گاردین می‌نویسد در دیداری که گزارشگر این روزنامه از مناطق شمالی سوریه داشت، شاهد خشم ارتش آزاد سوریه، متعلق به اپوزیسیون این کشور، از نسبت دادن این خرابکاری‌ها به اعضای القاعده بوده است.

یکی از اعضای ارتش آزاد سوریه با تأکید بر این‌ که حتی یک عضو القاعده را نمی‌توان در منطقه پیدا کرد، گفته است: «این نبرد تنها و تنها نبرد ماست... ما تسلیحات قبول می‌کنیم، اما اعضای القاعده را نمی‌پذیریم... واضح است که حکومت پشت انفجارهاست.»

در جریان ناآرامی‌های سوریه که بیش از یک‌ سال از آغاز آن می‌گذرد بیش از ۹ هزار تن جان باخته‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG