لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۳۴

۱۴ عضو شورای امنیت: اسرائیل شهرک‌سازی را فورا متوقف کند


یکی از آبادی‌نشین‌های کرانه باختری
دبیرکل سازمان ملل متحد و اعضای شورای امنیت جز ایالات متحده، روز چهارشنبه، ۲۹ آذرماه، با محکوم کردن شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه غربی و اورشلیم، بیت‌المقدس، خواستار توقف فوری ساختمان‌سازی‌ها شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نمایندگان ۱۴ عضو شورای امنیت، فرانسه، بریتانیا، چین، روسیه، مراکش، پرتغال، هند، آذربایجان، توگو، پاکستان، آفریقای جنوبی، گوآتمالا، آلمان و کلمبیا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن شهرک‌سازی‌های اسرائیل، این اقدام را تهدیدی برای روند صلح دانستند.

در اظهاراتی جداگانه، بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز در جمع گزارشگران گفت که شهرک‌‌سازی‌های اسرائیل «تلاش‌ها برای ایجاد یک کشور فلسطینی بادوام را به شدت تهدید می‌کند». وی گفت: «از اسرائیل می‌خواهم تا حرکت در این مسیر خطرناک را ادامه ندهد.»

روز نهم آذرماه با رای اکثریت اعضای مجمع عمومی سازمان ملل، فلسطین به عنوان «کشور» غیرعضو ناظر در سازمان ملل به رسمیت شناخته شد، اقدامی که انتقاد آمریکا را به همراه داشت.

متعاقب آن، اسرائیل در اعتراض به این رأی‌گیری اعلام کرد که سه هزار خانه جدید در اراضی اشغالی خواهد ساخت.

ایالات متحده اگرچه ۲۹ آبان‌ماه از همراهی با شورای امنیت در صدور بیانیه علیه شهرک‌سازی‌های اسرائیل بازماند، یک روز پیش از آن در اظهاراتی نادر از هم‌پیمان نزدیک خود انتقاد کرد.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز ۲۸ آذرماه اسرائیل را متهم کرد که الگوی عمل «تحریک‌آمیزی» را در پیش گرفته است و افزود که شهرک‌‌سازی‌ها هدف دستیابی به صلح را «بیش از پیش به خطر می‌اندازد».

ریاض منصور، نماینده تشکلات خودگران فلسطینی، در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت که اظهارات ایالات متحده نشانگر آن است که در مخالفت با شهرک‌سازی «اتفاق نظر» وجود دارد و افزود: «حال، توپ در زمین اسرائیلی‌ها است.»

رون پروس‌اور، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه اعضای شورای امنیت را متهم کرد که موشک‌پراکنی‌ها و حملات هوایی اخیر سوریه را نادیده گرفته و به جای آن تصمیم اسرائیل برای ساختن خانه در اورشلیم را، جایی که به گفته وی «پایتخت یهودیان به شمار می‌رود»، هدف انتقاد قرار داده‌اند.

وی گفت مانع اصلی بر سر راه صلح، نه شهرک‌سازی که اصرار طرف فلسطینی بر حق بازگشت تمامی فلسطینی‌ها به اسرائیل و خودداری آنها از به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان کشور یهودی است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG