لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۹

ملانذیر، فرمانده ارشد طالبان پاکستان، در حمله هوایی آمریکا کشته شد


ملا نذیر چند هفته پیشتر نیز در یک بمب‌گذاری‌ که گفته می‌شود از سوی رقبای وی در طالبان سازماندهی شده ‌بود، به شدت زخمی شده بود.
در دو حمله جداگانه هواپیما‌های بدون سرنشین آمریکایی به وزیرستان جنوبی در پاکستان که شامگاه چهارشنبه، ۱۳ دی‌ماه، صورت گرفت، ملا نذیر، فرمانده ارشد طالبان همراه با دستکم ۱۲ تن دیگر کشته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های امنیتی و رهبرانی قومی در پاکستان روز پنجشنبه، ۱۴ دی‌ماه اعلام کردند که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی با پرتاب موشک بر خانه‌ای در روستای انگور اده منطقه وزیرستان جنوبی، ملا نذیر به همراه معاونش و هشت عضو دیگر طالبان کشته شدند.

در عین حال در اثر پرتاب موشک از سوی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی دیگر در همین منطقه، سه تن دیگر کشته شدند.

پنج مقام امنیتی پاکستان که نخواستند نامشان فاش شود اعلام کرده‌اند که طبق گزارش‌ها ملانذیر بین کشته‌شدگان است.

حمله چهارشنبه شب در حالی صورت گرفته که چند هفته پیشتر نیز ملا نذیر در یک بمبگذاری‌ که گفته می‌شود از سوی رقبای وی در طالبان سازماندهی شده ‌بود، به شدت زخمی شده بود.

به گفته رویترز، ملا نذیر انجام عملیات نظامی علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان را به حمله به سربازان پاکستانی ترجیح می‌داد، امری که وی را از سایر فرماندهان طالبان متمایز می‌کرد و به همین دلیل از سوی برخی از اعضای ارتش پاکستان با عنوان طالبان «خوب» شناخته می‌شد.

به گفته ساکنان وانا، بزرگترین شهر وزیرستان جنوبی، روز پنجشبنه بازار اصلی این شهر به دلیل مرگ ملا نذیر بسته بود.

وزیرستان جنوبی که در جنوب پاکستان و در مجاورت مرز با افغانستان قرار دارد از مناطق تمرکز شبه‌نظامیان به شمار می‌رود.

حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به این منطقه و سایر مناطق پاکستان از زمان آغاز به کار دولت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، شدت گرفته است.

به گفته رویترز، در حالی که در سال ۲۰۰۷ آمریکا تنها پنج مورد از این نوع حملات را صورت داده بود، حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در سال ۲۰۱۰ به ۱۱۷ مورد رسید و در سال ۲۰۱۱ به ۴۶ مورد کاهش یافت.

طبق داده‌های جمع‌آوری شده از سوی «دفتر روزنامه‌نگاری تحقیقاتی»، سازمانی که مقر آن در لندن است، تا کنون «دو هزار و ۶۰۰ تا سه هزار و ۴۰۴ پاکستانی» در اثر موشک‌پرانی‌ هواپیماهای بدون سرنشین کشته شده‌اند که به گفته این سازمان، «۴۷۳ تا ۸۸۹ تن» از افراد کشته شده شهروند عادی بوده‌اند.
XS
SM
MD
LG