لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۴

آمریکا و روسیه در واکنش به بحران کریمه یکدیگر را تحریم کردند


باراک اوباما در سخنرانی خود در کاخ سفید از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه خبر داد- ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۲
روز پنجشنبه و دقایقی پس از آن‌که ایالات متحده آمریکا در واکنش به بحران در شبه جزیره کریمه از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه خبر داد٬ مسکو نیز اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه چند مقام آمریکایی وضع کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۹ اسفندماه اعلام کرد که تحریم‌‌های بیشتری را علیه چندین مقام روس و یک بانک اعمال کرده است و در عین حال هشدار داد که در صورت ادامه اقدام‌های روسیه در اوکراین٬ دایره این تحریم‌ها را گسترده‌تر خواهد کرد.

تحریم‌های جدید ۲۰ قانون‌گذار و مقام ارشد روس را هدف قرار داده است که به موجب آن دارایی این افراد در آمریکا مسدود شده و شرکت‌های آمریکایی از تجارت با آن‌ها منع شده‌اند.

بر اساس تحریم‌های تازه، همچنین بانک «روسیا» که با نام بانک «آکتسیونِرنی» نیز شناخته شده است٬ هدف تحریم قرار گرفته است؛ بانکی که به گفته یک مقام ارشد روس بخش اعظم دارایی‌های مقامات و افراد کلیدی نزدیک به ولادیمیر پوتین در آن نگهداری می‌شود.

این تحریم‌ها در حالی علیه روسیه اعمال شده‌اند که آمریکا و اتحادیه اروپا ۲۶ اسفندماه نیز چندین مقام روس را هدف تحریم قرار داده بودند.

آنگلا مرکل٬ صدر اعظم آلمان روز ۲۹ اسفندماه گفت که رهبران اتحادیه اروپا آماده‌ افزایش تحریم‌های سیاسی و اقتصادی علیه مسکو هستند.

باراک اوباما نیز که پیشتر هشدار داده بود کشورش آماده است تحریم‌های بیشتری علیه روسیه وضع کند٬ ۲۹ اسفندماه پس از اعلام خبر تحریم‌های تازه هشدار داد: «روسیه باید بداند که تشدید [اقدام‌های روسیه در اوکراین] تنها این کشور را بیش از پیش در جامعه بین‌المللی منزوی می‌کند.»

تحریم‌های تازه آمریکا پس از آن به اجرا در آمدند که به دنبال اعلام استقلال کریمه از اوکراین و درخواستش برای پیوستن به روسیه٬ ولادیمیر پوتین روز ۲۷ اسفندماه سند الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه را امضا کرد.

۲۹ اسفندماه نیز پارلمان روسیه٬ دوما٬ با ۴۴۳ رای موافق از کل ۴۴۶ رای٬ توافقنامه الحاق کریمه به روسیه را به تصویب رساند.

اقدام متقابل روسیه؛ ۱۰ مقام آمریکایی از سوی مسکو تحریم شدند

تحریم‌های تازه روسیه علیه آمریکا از سوی سرگئی لاوروف٬ وزیر خارجه روسیه اعلام شده است.
تحریم‌های تازه روسیه علیه آمریکا از سوی سرگئی لاوروف٬ وزیر خارجه روسیه اعلام شده است.
دقایقی پس از اعمال تحریم‌های تازه آمریکا٬ سرگئی لاوروف٬ وزیر خارجه روسیه نیز اعلام کرد که ۱۰ مقام آمریکایی در فهرست تحریمی مسکو قرار گرفته‌اند.

به گزارش وب‌سایت خبری روسی «راشا تودی» این فهرست شامل اسامی افرادی چون جان بِینِر رییس مجلس نمایندگان و نماینده جمهوری‌خواه٬ جان مک‌کین سناتور جمهوری‌خواه و دِنیِل فایفِر و کَرولاین اَتکینسون٬ مشاوران باراک اوباما است.

افراد تحریم شده از سوی مسکو٬ اجازه سفر به روسیه را نخواهند داشت.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه در خصوص این تحریم‌ها آمده است: «دولت آمریکا به عنوان مجازات روسیه به دلیل حمایتش از همه پرسی کریمه٬ ۲۶ اسفندماه تحریم‌هایی را علیه شماری از مقام‌های روسیه و اعضای مجمع فدرال این کشور اعمال کرد. در واکنش به این اقدام٬ ما نیز تحریم‌هایی را علیه تعداد مشابهی مقام و قانون‌گذار آمریکایی به اجرا می‌گذاریم.»

وزارت خارجه روسیه تاکید کرده است که مسکو بارها گفته بود تحریم‌ها دارای تبعات متقابل است و می‌تواند به ضرر آمریکا تمام شود.

در کنار این اظهارات سرگئی ریابکوف٬ معاون وزیر خارجه روسیه نیز ۲۸ اسفندماه هشدار داد که ممکن است مسکو در واکنش به اقدام‌های غرب در قبال بحران اوکراین٬ موضع خود را در مورد گفت‌و‌گوهای هسته‌ای با ایران تغییر دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG