لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۴۸

«کالسکه طلایی» جشنواره کن برای جعفر پناهی


جعفر پناهی
جشنواره فیلم کن، جعفر پناهی، کارگردان ایرانی محروم از فعالیت و سازنده فیلم‌هایی نظیر آفساید و بادکنک سفید را به خاطر شهامت و استقلال فکر، به عنوان برنده جایزه کالسکه طلایی سال ۲۰۱۱ معرفی کرد.

به گزارش گاردین، کالسکه طلایی سال ۲۰۱۱ توسط «انجمن فیلم‌سازان» فرانسه به آقای پناهی اهدا می‌شود. این انجمن در بیانیه خود با اشاره به اینکه هیچ فیلمساز و نویسنده‌ای نمی‌تواند نسبت به حکم جعفر پناهی بی‌تفاوت بماند، افزوده است: «به همین خاطر انجمن فیلم‌سازان سوگند یاد کرده است تا به خاطر آزادی بیان، سکوتی را که بر پناهی تحمیل شده است، بشکند.»

جعفر پناهی که جایزه دوربین طلایی کن ۱۹۹۵، شیر طلایی جشنواره ونیز ۲۰۰۰ و همچنین جایزه ویژه هیئت داوران بخش نوعی نگاه جشنواره کن ۲۰۰۳ را در کارنامه خود دارد، از سوی دادگاه انقلاب از جمله به ۲۰ سال محرومیت از ساختن فیلم، نوشتن هر نوع فیلمنامه و مسافرت به خارج از کشور محکوم شده است.

«انجمن فیلم‌سازان» در بیانیه خود آورده است: «با انتخاب پناهی، ما می‌خواستیم به تمام فیلمسازان ایرانی که چه در تبعید و چه در داخل کشور خود، همچنان به فیلم‌سازی ادامه می‌دهند، ادای احترام کنیم.»

جایزه کالسکه طلایی، هر ساله از سوی جشنواره فیلم کن به فیلم‌سازی اهدا می‌شود که از خود شهامت و استقلال فکر نشان داده است. کلینت‌ ایستوود، جیم جارموش و نانی مورتی از جمله برندگان این جایزه در سال‌های پیشین هستند.

قرار بر این است که «انجمن فیلم‌سازان» در تاریخ ۱۲ ماه مه، مراسم اهدای این جایزه را برگزار کنند.

جعفر پناهی، به همراه محمد رسول‌اف، دیگر کارگردان ایرانی، در دهم اسفندماه سال ۱۳۸۸ توسط نيروهای امنيتی دستگير و از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی متهم شد که در حال ساخت فيلمی درباره انتخابات رياست جمهوری خردادماه سال گذشته در ايران ‌است. آقای پناهی این اتهام را رد کرده است.

اين فيلمساز ايرانی پس از ۸۸ روز بازداشت در زندان اوين و اعتصاب غذا، با قرار وثيقه دويست ميليون تومانی آزاد شد.

مدتی بعد دادگاه انقلاب تهران جعفر پناهی را به اتهام «اجتماع و تبانی عليه نظام» به شش سال حبس تعزيری و ۲۰ سال محروميت از ساختن فيلم، نوشتن هر نوع فيلمنامه و مسافرت به خارج از کشور محکوم کرد.

در این مدت جشنواره‌های بین‌المللی متعددی به صدور چنین حکمی برای جعفر پناهی اعتراض کرده‌اند.

وی در مدت بازداشت از سوی جشنواره فیلم کن به عنوان عضو هیئت‌داوران انتخاب شد و پس از آن نیز از اعضای هیئت داوران جشنواره فیلم برلین بود که با توجه به حبس و محکومیتش از حضور در این دو جشنواره باز ماند.

آقای پناهی در نامه‌ای به جشنواره فیلم برلین که از سوی ریاست هیئت داوران جشنوار قرائت شد، نوشته بود که محرومیت ۲۰ ساله از انديشيدن و نوشتن، نمی‌تواند او را از مخالفت با تفتیش عقاید باز دارد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG