لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۱

سلطانیه: اجازه بازرسی از کارخانه تابا را نمی‌دهیم


علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با بیان این که بازدید از کارخانه‌‌های قطعه‌سازی شامل تعهدات کشورها در چارچوب معاهده منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای نمی‌شود، اعلام کرده است کشورش اجازه بازرسی از کارخانه تابا را به بازرسان آژانس نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای روز سه‌شنبه گفته است، کشورش اجازه بازرسی از کارخانه تابا را که گفته می‌شود، قطعات سانتریفیوژ تولید می‌کند، به آژانس نخواهد داد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره امکان بازرسی از این کارخانه گفته است: «قطعه‌سازی جزو تعهدات جامع پادمان معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای نیست.»

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همچنین افزوده است: «براساس معاهده ان‌پی‌تی الزامی برای بازرسی از قطعات سانتریفیوژها نیست و سانتریفیوژها باید بازرسی شود که بازرسی از آنها نیز به صورت مرتب در حال انجام است.»

سازمان مجاهدین خلق روز پنج‌شنبه گذشته از وجود کارخانه‌ای در نزدیکی تهران خبر داده بود، که بر اساس اعلام این گروه مخالف جمهوری اسلامی «بزرگ‌ترین تولیدکننده سانتریفیوژ» است و در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی «نقش کلیدی» ایفا کرده است.

بر اساس این گزارش کارخانه تولید ابزار برش ایران، تابا، که در غرب تهران واقع است،‌ در سال‌های گذشته قطعات «ده‌ها هزار سانتریفیوژ» را تولید کرده است.

گفتنی است، تنها دو روز پس از آن که مجاهدین خلق از وجود کارخانه تابا خبر داده بودند،علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، اعلام وجود این کارخانه را «کشف جدیدی» ندانسته بود.

رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران در این باره اظهار داشته بود: «ما سانتریفیوژ می‌سازیم و در بخش‌های مختلف کشور ساخت قطعات آن در حال انجام است. کارخانه‌ای هم در کرج داریم که قبلاً هم خبرنگاران از آن بازدید کرده بودند که امر محرمانه‌ای نیست.»

هر چند تاکنون آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نسبت به گزارش‌های منتشر شده درباره کارخانه تابا هیچ واکنشی از خود نشان نداده است، اما پیشتر شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه‌های خود از جمهوری اسلامی خواسته است، فعالیت‌های حساس مرتبط با برنامه اتمی خود را متوقف سازد.

از جمله این فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم است که قابلیت کاربرد در ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را نیز دارد، با این حال جمهوری اسلامی بدون توجه به این درخواست‌ها، به توسعه غنی‌سازی اورانیوم روی آورده است.

در همین راستا فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به تازگی از طراحی و آزمایش نسل سوم دستگاه‌های سانتریفیوژ و ادامه غنی‌سازی در «بالاترین راندمان» در ایران خبر داده است.
XS
SM
MD
LG