لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۰۶

بارزانی: قصد داریم درباره جدایی از عراق همه‌پرسی برگزار کنیم


مسعود بارزانی، رهبر اقلیم کردستان عراق،

در حالی که دولت ترکیه روز دوشنبه مخالفت خود را با جدایی اقلیم کردستان از عراق اعلام کرد، مسعود بارزانی، رهبر اقلیم کردستان عراق، روز سه‌شنبه، دهم تیر، از قصد خود برای برگزاری همه‌پرسی در مورد استقلال این منطقه خبر داد.

وی که در این باره با شبکه جهانی بی‌بی‌سی سخن می‌گفت درباره این همه‌پرسی افزود که «در حال حاضر نمی‌توانم تاریخ دقیق آن را مشخص کنم، اما قطعاً طی چند ماه برگزار می‌شود».

مسعود بارزانی با اشاره به پیشروی‌های گروه داعش (دولت اسلامی شام و عراق) در مناطق سنی‌نشین عراق گفت: «همه آن چه اخیراً رخ داده نشان می‌دهد که حق کردستان است که به استقلال برسد.»

وی با اشاره به مسئله «استقلال» افزود: «از این پس دیگر مخفی نمی‌کنیم که هدف ما این است. عراق هم‌اینک عملاً تجزیه شده‌ است.»

رهبر اقلیم کردستان افزود: «آیا قرار است در چنین وضعیت غم‌انگیزی که کشور در آن به‌ سر می‌برد باقی بمانیم؟ البته تصمیم استقلال بر عهده من نیست و بر عهده مردم است. ما همه‌پرسی برگزار خواهیم کرد و زمان انجام آن طی ماه‌های آینده خواهد بود.»

به گفته آقای بارزانی، جهت برگزاری چنین رفراندومی، اقلیم کردستان نخست باید یک هیئت انتخاباتی مستقل تشکیل دهد.

او در ادامه گفت که «ما به تصمیم مردم احترام گذاشته و به آن عمل خواهیم کرد و امیدواریم که دیگران هم همین کار را بکنند».

این اظهارات رهبر اقلیم کردستان عراق در حالی بیان می‌شود که یک روز پیش از آن بولنت آرینچ، معاون نخست‌وزیر ترکیه، اعلام کرده بود که ترکیه با جدایی کردستان از عراق مخالف است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مقام دولت ترکیه در این باره گفت: «همه دنیا موضع رسمی ما را می‌داند: نباید گذاشت عراق تجزیه شود، نباید گذاشت که سلاح‌ها رو به یکدیگر نشانه بروند، نگذاریم مردم خون هم را بریزند، کاری کنیم که قدرت‌های خارجی از مداخله در عراق دست بردارند و عراق راه خود را برای ایجاد یک جامعه منسجم ادامه دهد.»

اظهارات معاون نخست‌وزیر ترکیه در این باره نیز، پس از آن بیان می‌شود که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرد که وی از استقلال کردستان عراق استقبال می‌کند.

بولنت آرینچ روز دوشنبه به این اظهارات بنیامین نتانیاهو نیز واکنش نشان داده و گفت: «شکی نیست که نتانیاهو دولت خود را نمایندگی می‌کند ... اما این‌ که وی چنین حرفی زده به این معنی نیست که چنین اتفاقی هم بیفتد. عراق دولت دارد و قانون اساسی خود را هم دارد.»

یک روز پیش از این واکنش‌های ترکیه، مسعود بارزانی در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته بود که «اکنون لحظه‌ای است که مردم کردستان باید آینده خود را تعیین کنند، لحظه تصمیم‌گیری این ملت که خواهان چه چیزی هستند.»

گروه داعش که هم‌اینک اعلام ایجاد خلافت اسلامی در بخش‌هایی از عراق و سوریه کرده با دولت عراق در چند نقطه، از جمله در شهر تکریت در شمال عراق درگیر است.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که طی ماهی که گذشت در عراق ۲۴۱۷ نفر «در پی اقدامات خشونت‌آمیز و تروریسم» کشته شده‌اند که ۱۵۳۱ نفر از آنها از غیرنظامیان بوده‌اند.

دولت عراق برای مقابله با گروه داعش از آمریکا کمک درخواست کرده و در همین حال حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ایران، نیز روز پنجم تیرماه اعلام کرد که «در صورت درخواست عراق، تجهیزات نظامی به این کشور ارسال خواهیم کرد».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای امیرعبداللهیان با ذکر این‌ که «تاکنون درخواستی نشده و عراق از توانایی لازم برخوردار است» گفت: «ما در مبارزه با تروریسم در کنار عراق خواهیم بود.»

XS
SM
MD
LG