لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۳۹

اردوغان: ترکیه با یکی از بزرگ‌ترین موج‌های تروریستی روبروست


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد کشورش با یکی از «بزرگ‌ترین موج‌های تروریستی تاریخ خود» روبروست.

به گزارش روز دوشنبه (دوم فروردین‌ماه) خبرگزاری فرانسه، آقای اردوغان در یک سخنرانی همزمان قول داده که گروه «حکومت اسلامی» (داعش) و شورشیان کرد را که از آنها به عنوان «عامل» حملات تروریستی اخیر این کشور یاد کرده، در هم بشکند.

وی گفته که با این گروه‌های تروریستی به شدیدترین شیوه ممکن برخورد خواهد شد.

اردوغان این اظهارات را دو روز پس از عملیات انتحاری در استانبول که منجر به کشته شدن چهار شهروند خارجی شد، بیان کرده‌است.

در انفجار روز شنبه (۲۹ اسفندماه ۱۳۹۴) در نزدیکی میدان تقسیم استانبول یک ایرانی و سه اسرائیلی کشته و ده‌ها تن از جمله چند ایرانی زخمی شدند.

وزارت کشور ترکیه اعلام کرده که یک عضو داعش به نام محمد اوزترک مسئول این حمله بوده‌است.

رئیس جمهوری ترکیه قول داده با استراتژی‌های جدید تروریست‌ها به سرعت و با شدت برخورد کند و در عین حال «اجازه قربانی شدن ارزش‌های دموکراسی در طول این مبارزه» را نیز نخواهد داد.

دو حمله از چهار حمله تروریستی در طول هشت ماه گذشته در ترکیه که بیش از ۲۰۰ قربانی بر جا گذاشت، به گروه حکومت اسلامی و دو حمله دیگر به شورشیان کُرد نسبت داده می‌شود.

توجه رجب طیب اردوغان به صورت جدی بر مبارزه با شورشیان کرد پ‌کاکا متمرکز شده که بیش از ۳۰ سال است علیه دولت مرکزی دست به شورش زده‌اند.

همزمان با وخیم‌شدن اوضاع امنیتی در ترکیه، پلیس این کشور روز یکشنبه (اول فروردین‌ماه) به شهروندان کُرد که برای برگزاری مراسم نوروز در استانبول گرد هم آمده‌بودند، گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شلیک کرد.

این تجمع در حالی برگزار شده بود که دولت ترکیه هفته گذشته به دلیل «نگرانی‌های امنیتی»، برگزاری مراسم خیابانی نوروز در آنکارا، استانبول و هفت استان کردنشین را ممنوع اعلام کرده بود.

فرمانداری استانبول هم به همین علت مجوزی برای برگزاری مراسم نوروز در این شهر صادر نکرده بود.

شماری از فعالان کرد و حامیان آنها نیز بارها از سوی گروه‌های تروریستی از جمله گروه حکومت اسلامی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG