لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۱۹

آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین در روز سه‌شنبه


عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران

روز سه‌شنبه، ۲۲ اردیبهشت، دور جدیدی از رایزنی‌های هسته‌ای در وین، پایتخت اتریش، در سطح معاونان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود. این دور قرار است تا روز جمعه ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این دور از گفت‌وگوها، هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به نمایندگی از دیگر کشورها با ایران مذاکره می‌کند و در تماس دائم با بقیه خواهد بود.

به نوشته این خبرگزاری، در پایان این دور قرار است روز جمعه نشستی با حضور همه اعضای گروه ۱+۵ برگزار شود.

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، که به این منظور روز سه‌شنبه در رأی هیئتی راهی اتریش شده در بدو ورود به وین در ارتباط با پیش‌نویس تفاهم یا توافق نهایی گفت که «امیدواریم زودتر از دهم تیرماه بتوانیم جمع‌بندی نهایی داشته باشیم».

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ روز ۱۳ فروردین در لوزان سوئیس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که «چارچوب» توافق نهایی اتمی را مشخص کرده‌اند، چارچوبی که به تفاهم لوزان معروف شد.

نگارش متن توافق نهایی ایران و گروه ۱+۵ از روز چهارشنبه، دوم اردیبهشت، در وین آغاز شد و نخستین موضوع این متن چگونگی برداشتن تحریم‌های ایران اعلام شد.

در پی تفاهم لوزان، قرار است ایران و قدرت‌های جهانی تا روز ۱۱ تیرماه آینده به سند جامع و فراگیر توافق نهایی دست پیدا کنند.

عباس عراقچی روز سه‌شنبه به هنگام ورود به وین در پاسخ به این پرسش که «چند درصد از کار انجام شده؟» گفت: «خیلی نمی‌توان درصدی اعلام کرد، به هرحال ما اکنون متنی داریم که بخش نسبتاً قابل توجهی از آن حتی درباره همه عباراتش توافق شده، ولی یک بخش از آن هنوز مورد اختلاف‌نظر است.»

وی ادامه داد: «در برخی از پارگراف‌ها یک عبارت مورد اختلاف است و در برخی از پارگراف‌ها یک جمله و بعضی از جاها کل عبارت مورد اختلاف است، ولی یک بخش قابل توجهی الان به اتمام رسیده‌ است.»

دو روز پیش از این، حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از عباس عراقچی نقل کرده‌ بود که «۲۰ صفحه» از توافق نهایی درباره برنامه اتمی ایران تهیه شده که این صفحات مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای، «لغو تحریم‌های ایران و جدول زمانی آن» است.

روز پنج‌شنبه: رایزنی دوجانبه ایران و آمریکا

به گزارش خبرگزاری فرانسه، همان‌ گونه که از بیانیه روز دوشنبه وزارت خارجه آمریکا برمی‌آید تیم آمریکایی که قرار است به دور جدید گفت‌وگوهای هسته‌ای وین ملحق شود روز چهارشنبه به ریاست وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا، راهی وین می‌شود.

تیم آمریکایی شامل نمایندگان شورای امنیت ملی رئیس‌جمهوری و کارشناسان کنترل تسلیحاتی است و علاوه بر این، کارشناسانی در حوزه‌های انرژی، عدم اشاعه سلاح هسته‌ای، و امور تحریم‌های اقتصادی نیز این هیئت را همراهی می‌کنند.

به گزارش فارس، عباس عراقچی نیز در زمان ورود خود به وین اعلام کرد که «روز پنج‌شنبه ملاقات دوجانبه‌ای با آمریکایی‌ها خواهیم داشت و یک قرار ملاقات هم با هیئت چینی در همان روز خواهیم داشت».

آقای عراقچی در پایان سخنانش در خصوص این دور از مذاکرات تأکید کرد: «عوامل مختلفی در داخل اتاق مذاکرات و خارج از آن هست که می‌تواند مانع شود، ما با همه این عوامل همزمان در حال مقابله هستیم و مذاکرات را پیگیری می‌کنیم. بسیار امیدوار هستیم حتی قبل از موعد مقرر هم به توافق برسیم.»

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG