لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۳۵

الجزایر: به دلایل بشردوستانه به خانواده قذافی اجازه ورود دادیم


صفیه قذافی (ایستاده)، همسر رهبر پیشین لیبی در یک مراسم عروسی در طرابلس.
صفیه قذافی (ایستاده)، همسر رهبر پیشین لیبی در یک مراسم عروسی در طرابلس.
در حالی که شورای انتقالی لیبی خواستار استرداد خانواده معمر قذافی به این کشور شده است، دولت الجزایر می‌گوید که کشورش «تنها به دلایل بشردوستانه» به همسر و سه فرزند رهبر پیشین لیبی اجازه ورود به خاک خود را داده‌ است.

شورای انتقالی لیبی روز سه‌شنبه از الجزایر خواست تا همسر و سه فرزند معمر قذافی را برای محاکمه به لیبی مسترد کند و به الجزایر هشدار داد که با پناه دادن به خانواده رهبر پیشین لیبی «تبدیل به دشمن مردم لیبی خواهد شد.»

عَمَر بــِلانی، سخنگوی وزارت امور خارجه الجزایر، روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که کشورش «تنها به دلایل بشردوستانه» به همسر و سه فرزند معمر قذافی اجازه ورود به خاک خود را داده‌است.

مقام‌های الجزایری اعلام کرده اند که صفیه، همسر قذافی، عایشه، دختر قذافی و دو پسر قذافی با نام‌های محمد و هانیبال، روز دوشنبه از لیبی گریخته و به الجزایر رفته‌اند.

شورای انتقالی لیبی روز دوشنبه گفت که الجزایر به خانواده قذافی جواز عبور به کشور ثالث داده‌ است و گفته می‌شود که آنها سعی می‌کنند به «یک کشور اروپای شرقی» بروند.

محمود شَمام، از سخنگویان شورای انتقالی لیبی روز سه‌شنبه در مورد حضور خانواده قذافی در الجزایر گفت: «این یک اقدام خصمانه علیه مردم لیبی و خواست‌ها و مطالبات آنها است و ما به هر قیمتی شده از همه راه‌های قانونی برای استرداد این مجرمان و محاکمه آنها استفاده خواهیم کرد.»

محمود شمام افزود: «به همه کسانی که سعی کنند به قذافی یا خانواده‌اش پناه بدهند هشدار می‌دهیم که با این کار تبدیل به دشمن مردم لیبی خواهند شد و مردم لیبی در سراسر جهان به تعقیب آنها دست خواهند زد.»

اما عمر بلانی، سخنگوی وزارت خارجه الجزایر، روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسشی در مورد اعتراض‌های شورای انتقالی به پناه دادن خانواده قذافی تکرار کرد که کشور «تنها و تنها به دلایل بشردوستانه» اجازه ورود به آنها را داده‌ است و ورود این افراد به خاک خود را به شورای انتقالی لیبی و شورای امنیت سازمان ملل نیز خبر داده‌است.

در همین حال روزنامه الجزایری «الوطن» روز سه‌شنبه به نقل از منابع دیپلماتیک خبر داد که حکومت الجزایر فرمانی را برای بستن مرز جنوبی این کشور با لیبی «به علت وضعیت وخیم لیبی» صادر کرده‌ است.

با وجود به رسمیت شناخته شدن شورای انتقالی لیبی از سوی ۵۶ کشور و همچنین تشکیلات فلسطینی، الجزایر هنوز این شورا را به رسمیت نشناخته و موضعی «کاملاً بی‌طرفانه» در قبال نزاع لیبی اتخاذ کرده‌است، امری که باعث شده تا بخشی از جناح مخالفان قذافی در لیبی، الجزایر را به طرفداری از معمر قذافی متهم کنند.

در مورد محل حضور معمر قذافی هنوز گزارش موثقی در دست نیست و دولت ایالات متحده آمریکا در این خصوص گفته‌است که نشانه‌ای از اینکه وی لیبی را ترک کرده باشد دیده نمی‌شود.

گزارش‌های تایید نشده از لیبی در روز دوشنبه حاکی است که به احتمال زیاد «خمیس» دیگر فرزند معمر قذافی در درگیری‌های این کشور کشته شده‌ است. مخالفان مسلح در لیبی در حال کنترل بخش های بیشتری از مناطق تحت نفوذ نیروهای معمر قذافی هستند.
XS
SM
MD
LG