لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۲۱

فائزه هاشمی از اتهام اخلال در نظم زندان تبرئه شد


فائزه هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی.
فائزه هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب از اتهام اخلال در نظم زندان تبرئه شد.

به نوشته خبرگزاری فارس، حکم تبرئه فائزه هاشمی از این اتهام، روز یک‌شنبه ۲۷ مرداد از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر و به وی ابلاغ شده‌است.

فائزه هاشمی در اسفند سال گذشته در حین گذراندن دوران محکومیتش، با پرونده قضایی جدیدی در رابطه با اتهام «اخلال در نظم زندان اوین» روبه‌رو شد.

جلسه غیرعلنی رسیدگی به پرونده این اتهام روز ۱۶ مرداد در دادگاه انقلاب و با ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و ۱۰۵ دقیقه به طول انجامید.

به گزارش خبرگزاری مهر، فائزه هاشمی پس از برگزاری جلسه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «در دادگاه واقعیت‌ها را گفتم و روند دادگاه خوب بود. حالا باید منتظر رأی قاضی باشیم. جلسه امروز به شکل قانونی برگزار شده بود و اعتراضی به جلسه امروز ندارم.»

پیش از این دو فقره پرونده دیگر نیز برای فائزه هاشمی در ارتباط با «توهین به مقامات و مسئولان» مفتوح بود که حدود سه ماه قبل در ارتباط با این دو پرونده قرار منع تعقیب برای وی صادر شد.

فائزه هاشمی، پس از آنکه از میرحسین موسوی، کاندیدای اصلاح‌طلب در انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، حمایت کرد، مورد خشم نیروهای حاکمیت قرار گرفت.

بر اساس ویدیویی که اسفندماه سال ۸۹ در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، چند تن از «لباس‌شخصی‌ها» با حمله به فائزه هاشمی و بستگانش، وی را با الفاظ رکیکی مورد خطاب قرار دادند. به دنبال این واقعه، خانم هاشمی در مصاحبه‌ای با سایت «روزآنلاین» که در تاریخ اول اردیبهشت‌ماه منتشر شد «بخش‌های درون حاکمیت» را مسئول این هتاکی‌ها دانست.

پس از آن بود که فائزه هاشمی متهم به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» شد و دی ماه سال ۱۳۹۰ به شش‌ ماه حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شد. خانم هاشمی سپس به منظور اجرای حکمش روانه زندان شد.

دی‌ماه ۱۳۹۱ وب‌سایت «کلمه»، نزدیک به میرحسین موسوی، از «هفته‌ها» اعتراض زندانیان سیاسی زن به نابسامانی‌ها در بند زنان و همچنین اعمال فشار بر زندانیان خبر داد،که در پی آن فائزه هاشمی به انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. به گزارش فارس خانم هاشمی آن زمان پنج روز را در انفرادی به سر برد.

همان زمان در پی شکایت معاون دادستان، پرونده جدیدی به اتهام «اخلال در نظم زندان، توهین به مقامات و اهانت به مسئولان زندان» برای خانم هاشمی تشکیل شد که وی هم‌اینک از آن تبرئه شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG