لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۲۵

نیروهای حافظ صلح فرانسوی کنترل فرودگاه اصلی ساحل عاج را در دست گرفتند


شماری از نیروهای حافظ صلح فرانسوی در خیابان‌های ابیجان
بنا بر گزارش‌ها، نیروهای حافظ صلح فرانسوی و دیگر صلح‌بانان سازمان ملل متحد هم‌اینک کنترل فرودگاه آبیجان، بزرگ‌ترین شهر ساحل عاج، را در دست گرفته‌اند و فرانسه برای مهار خشونت‌ها در این کشور غرب آفریقا، ۳۰۰ نظامی دیگر را به ساحل عاج اعزام کرده‌است.

از روز پنج‌شنبه و در پی نزاع میان نیروهای رؤسای جمهور پیشین و جدید ساحل عاج، نبرد شدیدی در آبیجان آغاز شده‌است. در آن روز، نیروهای آلاسان واتارا، که در سطح بین‌المللی به عنوان رئیس جمهوری این کشور به رسمیت شناخته شده حملاتی را علیه نیروهای لوران باگبو، رئیس جمهوری فعلی که شکست خود در انتخابات را نمی‌پذیرد آغاز کردند.

شمار کشته‌شدگان در درگیری‌های چند روز اخیر ساحل عاج صدها نفر و بنا بر برخی منابع نزدیک به هزار نفر گزارش شده‌است تعداد آوارگان شهر آبیجان یک میلیون نفر ذکر شده‌است.

روز یک‌شنبه نیز خبر رسید که بیش از یک هزار و ۶۵۰ شهروند خارجی که نیمی از آنها فرانسوی هستند در پناهگاه نظامی فرانسه در ساحل عاج پناه گرفته‌اند و سازمان ملل نیز تصمیم گرفته‌است ۲۰۰ تن از «کارکنان اصلی» خود را از این کشور خارج کند.

گزارش‌های روز یک‌شنبه هم‌چنین حاکی است که نیروهای وفادار به آلاسان واتارا خود را برای «نبردی سرنوشت‌ساز» علیه هواداران باگبو آماده می‌کنند و یکی از مشاوران واتارا می‌گوید که نیروهای وی هم‌اینک در حال تجمع در محلی بیرون از شهر آبیجان هستند تا «ضربه نهایی» را برای برکناری لوران باگبو به نیروهای او وارد آورند.

یکی از مقام‌های سازمان ملل روز یک‌شنبه هشدار داد که ناآرامی‌های ساحل عاج ممکن است به همسایه غربی آن یعنی لیبریا نیز سرریز کند و باعث بی‌ثباتی در لیبریا شود.

لیبریا که پس از سال‌ها جنگ در وضعیتی آرام و باثبات به‌سر می‌برد در ماه‌های اخیر با سیلی از آوارگان از ساحل عاج روبه‌رو شده که تعداد آنها در حدود ۱۳۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

هواداران واتارا روز شنبه گفتند که در غرب ساحل عاج گورهای دسته‌جمعی پیدا کرده‌اند که در آنها قربانیان خشونت‌های نیروهای باگبو دفن شده‌اند.

پیش از این سازمان جهانی صلیب سرخ گفت که در هفته گذشته بیش از ۸۰۰ نفر از مردم شهر دوکوئه، در غرب ساحل عاج، قربانی این درگیری‌ها شده‌اند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده روز یک شنبه بار دیگر از لوران باگبو خواست که «بی‌درنگ از قدرت کناره‌گیری کند» تا بدین‌وسیله از ادامه جنگ داخلی در ساحل عاج جلوگیری شود.

لورن باگبو، رئیس‌جمهور شکست‌خورده که حاضر به ترک پست خود نیست، کماکان خود را پیروز انتخابات نوامبر و رئیس‌جمهور ساحل عاج می‌داند.

شورای امنیت سازمان ملل به تازگی در قطعنامه‌ای اجماعی، تحریم‌هایی علیه باگبو و خانواده و نزدیکان او صادر کرد که بر اساس آن سفرهای آنها محدود شده و اموال و دارایی‌هایشان توقیف می‌شود.
XS
SM
MD
LG