لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۰

ایران از ساخت میله سوخت هسته‌ای برای راکتور تهران خبر داد


نمایی از راکتور اتمی تهران که در آن رادیو دارو تولید می شود.
رسانه‌های ایران گزارش داده اند که نخستین نمونه میله سوخت هسته‌ای حاوی اورانیوم طبیعی در ایران ساخته شده است و به «داخل قلب راکتور تحقیقاتی تهران» منتقل شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روز یکشنبه به نقل از روابط عمومی سازمان انرژی اتمی ایران گزارش داده که این نمونه ساخته‌شده، «پس از گذراندن کلیه آزمایش‌های فیزیکی و ابعادی» به منظور بررسی عملکرد در شرایط عملیاتی و طولانی‌مدت در قلب راکتور تحقیقاتی تهران پرتودهی می‌شود.

گزارش ایرنا می افزاید: «این میله سوخت که تاکنون ۱۵۰۰ مگاوات ساعت پرتودهی شده، مراحل آزمون نوترونی به لحاظ میزان راکتیویته و نشت نشدن مواد هسته‌ای را در مراحل اولیه در قدرت‌های مختلف راکتور با موفقیت طی کرده‌است.»

میله‌های سوخت هسته‌ای حاوی ساچمه‌های سفتی از اورانیوم غنی‌سازی‌شده هستند که در میله‌های خالی بارگذاری می‌شوند.

خبرگزاری‌های ایران و وب‌سایت سازمان انرژی اتمی ایران در مورد اینکه، آیا این میله‌ها با ساچمه‌های اورانیوم وارد راکتور تهران شده است یا نه، توضیحی ندادند.

تامین سوخت بیست درصدی برای راکتور تحقیقاتی تهران یکی از مهمترین موضوع‌های مورد بحث بین ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در دو سال گذشته بوده‌است.

ایران پس از اینکه با آژانس و کشورهای آمریکا، فرانسه و روسیه بر سر غنی سازی بیشتر اورانیوم خود و تبدیل آن به میله های سوخت هسته ای به توافق نرسید، اعلام کرد که این فرایند را در خاک خود دنبال خواهد کرد.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ۲۲ دی‌ماه سال گذشته گفته‌بود که با قرارگرفتن اولین میله‌های سوخت تولیدی ایران در قلب راکتور تهران، احتمالا مجلس شورای اسلامی دیگر به دولت اجازه نخواهد داد در این مورد مذاکره کند و یا اورانیوم را به ترکیه و یا هر مکان دیگری ارسال کند.

ایران از یکسال پیش غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را آغاز کرده‌است و غرب با اظهار نگرانی از امکان استفاده نظامی از اورانیوم غنی شده در ایران، خواهان تبادل میله‌های سوخت هسته‌ای با اورانیوم کم غنی شده ایران بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG