لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۹

مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران برای گفت‌وگو با مقام‌های روسی وارد مسکو شد


سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی.
سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، روز دوشنبه برای گفت‌وگوهایی با مقام‌های مسکو که محور آن مناقشه هسته‌ای ایران و غرب است وارد روسیه شد.

آقای جلیلی قرار است پس از سخنرانی در مؤسسه دولتی روابط خارجی روسیه در مسکو، برای شرکت در دومین نشست بین‌المللی دبیران شورای عالی امنیت ملی ۶۵ کشور به شهر یکاترینبورگ در منطقه اورال برود.

سفارت ایران در مسکو با تأیید این خبر به خبرگزاری فرانسه گفت که بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، نیز قرار است در این نشست بین‌المللی حضور داشته‌باشد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران قرار است در این سفر دو روزه با نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه، نیز دیدار کند.

رسانه‌های داخلی ایران مأموریت سعید جلیلی برای انجام این سفر را دلیل عدم همراهی او با محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، در سفر روز دوشنبه به نیویورک عنوان می‌کنند.

محمود احمدی‌نژاد، بامداد دوشنبه برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل همراه چهار وزیر، دو معاون و دو مشاور ارشدش، تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد.

با وجود خبر مخالفت برخی مقام‌های ارشد ایران با همراه شدن اسفندیار رحیم مشایی، مشاور و رئیس دفتر رئیس جمهوری، در این سفر که در برخی وب‌سایت‌های خبری نزدیک به اصولگرایان غیردولتی گزارش شده‌بود، خبرگزاری ایرنا، خبر داد که آقای مشایی نیز صبح دوشنبه همراه محمود احمدی‌نژاد به نیویورک رفته‌است.

مأموریت سعید جلیلی در روسیه یک ماه پس از آن انجام می‌شود که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در مسکو با همتای ایران خود علی‌اکبر صالحی دیدار کرد و جزئیات طرح تازه کرملین برای برون‌رفت ایران و غرب از بن‌بست گفت‌وگوهای هسته‌ای را برای او تشریح نمود.

بر پایه این طرح، که به «طرح گام‌به‌گام» موسوم شده، به ازای هر پاسخی که ایران به پرسش‌های مرتبط با شفاف‌سازی برنامه هسته‌ای خود بدهد، تحریم‌کنندگان ایران هم باید به همان نسبت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را کاهش دهند.

سرگئی لاوروف روز چهاردهم ژوئیه در مورد این طرح با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز گفت‌وگو کرد و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرده‌است که کشورش این پیشنهاد روسیه را بررسی کرده و به زودی گروهی از کارشناسان آمریکایی برای رایزنی‌های بیشتر در این زمینه به روسیه اعزام خواهند شد.

سعید جلیلی نیز پیش از این از استقبال جمهوری اسلامی ایران از این طرح روسیه خبر داده‌است.

مذاکرات هسته‌ای ایران با نمایندگان آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه همراه با آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، ماه ژانویه در استانبول به بن‌بست کشیده شد و از آن زمان ایران اعلام کرده‌است که فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را مصمم‌تر از گذشته ادامه می‌دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG