لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۲۴

طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد بار دیگر در مجلس به جریان افتاد


محمود احمدی نژاد، رییس جمهور اسلامی ایران، هنگام حضور در مجلس.
طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور اسلامی ایران، درباره آنچه که بی‌توجهی او به قانون توصیف شده است، با رسیدن تعداد امضاهای آن به حد نصاب لازم، روز یکشنبه به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ارائه شد و برای بررسی به جریان افتاد.

به گزارش خبرگزاری «خانه ملت»، خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، حسین سبحانی‌نیا، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، با اعلام این خبر گفت که «این طرح در جلسه هیات رییسه بررسی می‌شود تا روال قانونی خود را طی کند.»

بنا بر این گزارش، طراحان سوال از رییس جمهور که در جلسه علنی روز یکشنبه به دنبال تکمیل تعداد امضاهای مورد نیاز برای این طرح بودند پس از آنکه تعداد امضاها را به ۷۳ امضا که حد نصاب قانونی است رساندند، طرح مذکور را به محمدرضا باهنر، رییس جلسه روز یکشنبه مجلس تسلیم کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، هیات رییسه مجلس روز یکشنبه تصمیم می‌گیرد که طرح سوال از رییس جمهور را به کدام یک از کمیسیون‌های تخصصی جهت بررسی ارجاع دهد. و پس از آنکه این کمیسیون درباره طرح سؤال اعلام نظر کرد مراحل بعدی طبق آیین‌نامه داخلی طی خواهد شد.

بنا بر قانون، نماینده رییس جمهور باید در کمیسیون و در حضور نماینده سؤال‌کنندگان توضیحات خود را ارائه دهد و در صورتی که همچنان ۷۲ نفر قانع نشوند، رییس جمهور باید ظرف یک ماه در صحن علنی مجلس به این سؤالات پاسخ دهد.

علی مطهری، نماینده اصولگرای تهران، که پیگیر طرح سوال از محمود احمدی نژاد است پیش از این در مورد محتوای این طرح گفته‌ بود که موضوع پرسش‌ها از رییس جمهور شامل «تخلفات قانونی اعم از اقتصادی، فرهنگی و سیاسی» می‌شود و هدف از این طرح قرار دادن رییس جمهور «در مسیر قانون» است.

وی افزوده است، در طرحی که نمایندگان تحویل هیات رییسه مجلس داده‌اند، ۱۱ سوال شامل سه سؤال اقتصادی، سه سؤال درباره اجرای قانون، سه سؤال سیاسی و دو سؤال فرهنگی گنجانده شده‌است.

برخی گزارش‌ها مهم‌ترین محورهای طرح سوال از آقای احمدی‌نژاد را «اقدامات غیرقانونی دولت از جمله عدم پرداخت اعتبارات مصوب برای مترو، معرفی نشدن وزیر برای وزارتخانه‌های ادغام شده و نحوه برخورد دولت با مصلحی، وزیر اطلاعات» اعلام کرده‌اند.

طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد که در ابتدا به امضای ۱۰۰ نماینده مجلس رسیده بود، اوایل تیرماه سال جاری تسلیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد، اما پس از آن هیات رییسه مجلس هشتم اعلام کرد که برخی از نمایندگان، امضاهای خود را پس گرفته‌اند و تعداد امضاها به ۶۹ کاهش یافته و از این‌رو شمار نمایندگان متقاضی سؤال از محمود احمدی‌نژاد، از حد نصاب افتاده‌است.

مطهری: منتظر رسیدگی می مانم

در همین حال، علی مطهری که در اعتراض به «خودداری هیات رییسه مجلس از اعلام وصول طرح سؤال از رییس جمهور» سه هفته پیش استعفانامه خود را به هیات رییسه داده‌بود روز یکشنبه با اشاره به اعلام وصول این طرح گفت: «اعلام وصول سوال از رییس جمهور اتفاق‌ مثبتی بود و من صبر خواهم کرد تا ببینم هیات رییسه در عمل به وظیفه قانونی خود تا چه میزان جدی است، آنگاه در مورد استعفا تصمیم لازم را خواهم گرفت.»

وی افزود: «بایستی امیدوار بود با این اقدام روند طبیعی سوال از رییس جمهور طی شده و موضوع مطابق قانون رسیدگی شود.»

در همین حال، امیدوار رضایی، عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه طرح سوال از رییس جمهور با حدنصاب امضا به کمیسیون‌های مربوط ارجاع می‌شود، گفت: «با این اتفاق به نظر می رسد استعفای علی مطهری از نمایندگی مجلس منتفی شود.»

علی مطهری، فرزند مرتضی مطهری و از منتقدان محمود احمدی‌نژاد پیش از این گفته‌بود که «گویا برخی از اعضای هیات رییسه بنا ندارند طرح سوال از رییس جمهور عملی شود» و افزوده‌بود که «تابوی سوال از رییس‌جمهور باید شکسته شود.»

با آغاز ماجرای عزل و نصب دوباره وزیر اطلاعات و ۱۱ روز خانه‌نشینی محمود احمدی‌نژاد در ابتدای سال جاری، اصولگرایان منتقد دولت موجی از حملات و انتقادات شدیداللحن را علیه رییس جمهور و اطرافیان او یا به گفته آنان «جریان انحرافی» به راه انداخته اند که این حملات همچنان ادامه دارد.

در اواسط اردیبهشت ماه که حملات اصول‌گرایان به اطرافیان محمود احمدی‌نژاد و به‌ویژه اسفندیار رحیم مشایی به اوج خود رسیده بود، خبرگزاری نیمه‌رسمی مهر از به جریان افتادن مجدد طرح سوال از آقای احمدی‌نژاد و امضای ۹۰ نماینده در زیر این طرح خبر داد.

همزمان پس از اعلام طرح سؤال از رئیس جمهور اسلامی، محمد دهقان، از اعضای هیات رییسه، گفت که اکثریت اعضای هیات رییسه، با توجه به اوضاع کشور، عملی کردن این طرح را به مصلحت نمی‌دانند.
XS
SM
MD
LG