لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۷

آمریکا طرح روسیه برای مناطق امن در سوریه را «به دقت بررسی می‌کند»


جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا (چپ) در کنار جوزف دانفورد، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، روز دوشنبه وعده داد که ایالات متحده طرح ایجاد مناطق امن در سوریه به دست روسیه را «به دقت بررسی می‌کند» تا ببیند که آیا این طرح در درازمدت نیز دوام خواهد آورد یا نه.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال متیس روز دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت، هنگام ورود به دانمارک گفت: «همه جنگ‌ها در نهایت پایان یافتند و ما مدت‌هاست به دنبال راهی برای پایان دادن به این جنگ [سوریه] نیز هستیم.»

وزیر دفاع آمریکا افزود: «ما طرح روسیه را بررسی می‌کنیم تا ببینیم آیا موثر است یا نه.»

دولت سوریه و شورشیان مسلح مستقیما طرح مشترک روسیه، ایران و ترکیه برای ایجاد مناطق امن در سوریه را امضا نکرده‌اند و مخالفان دولت نیز واکنشی نه چندان مثبت به آن نشان داده‌اند.

آمریکا نیز واکنش محتاطانه‌ای به این طرح نشان داده و درباره نقش ایران به عنوان یکی از ضمانت‌های آن ابراز بدبینی کرده است. اما در عین حال ابراز امیدواری کرده تا این طرح شرایط را برای طرح‌های بعدی با هدف صلح نهایی در سوریه فراهم کند.

وزیر دفاع آمریکا قرار است در کپنهاگ، پایتخت دانمارک، با اعضای اصلی ائتلاف بین‌المللی علیه حکومت اسلامی دیدار کند.

از سال ۲۰۱۱ که بحران و جنگ در سوریه آغاز شد تاکنون، چند آتش‌بس در این کشور برقرار شده اما هیچ یک به ترک مخاصمه‌ به صورت دائمی منجر نشده است.

طرح آتش‌بس کنونی شش ماهه است اما می‌تواند در صورت موفقیت تمدید شود.

این آتش‌بس شامل گروه‌های حکومت اسلامی و جبهه فتح‌الشام (شاخه القاعده در سوریه) نمی‌شود.

این در حالی است که در بسیاری از مناطق استان ادلب که از مناطق امن در نظر گرفته شده است، گروه فتح‌الشام دست بالا را دارد.

در همین حال ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، روز دوشنبه گفت کشورش با هرگونه نظارت سازمان ملل متحد یا نیروهای بین‌المللی بر اجرای طرح در مناطق امن مخالفت خواهد کرد.

در طرح مناطق امن سوریه پیش‌بینی شده که این مناطق دارای نقاط حائلی خواهند بود که قرار است امنیت آنها با «توافق سه کشور ضامن» تامین شود اما «طرف سوم» هم می‌تواند بر آن نظارت داشته باشد.

ولید معلم در عین حال گفت که دولت سوریه این طرح را [علیرغم امضا نکردن] تایید می‌کند.

وی در عین حال هشدار داد که در صورت هرگونه نقض طرح، ارتش سوریه به آن پاسخی قاطع می‌دهد.

در سازمان ملل متحد اما، روسیه برای کسب حمایت شورای امنیت از طرح مناطق امن با مقاومت قدرت‌های غربی مواجه شد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید پیش‌نویس طرح روسیه خواستار آن است تا شورای امنیت با حمایت از طرح، از طرفین بخواهد که به قوانین مناطق امن احترام بگذارند.

دیپلمات‌های غربی ملاحظاتی درباره این طرح داشتند و می‌گفتند تا زمانی که بر سر تمهیدات نهایی این طرح توافق نشود، زمان مناسبی برای تایید آن نیست.

یک دیپلمات شورای امنیت گفت: «ما باید نقشه مناطق را ببینیم، ما به جزئیات بسیار بیشتری نیاز داریم.»

اروگوئه، رئیس دوره‌ای شورای امنیتT نیز با تعجیل روسیه برای رای‌گیری درباره قطعنامه مخالفت کرد.

قرار است رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در واشینگتن با سرگی لاوروف، همتای روس خود دیدار کند و درباره سوریه گفتگو کنند.

در جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند. میلیون‌ها مجروح و آواره، دیگر قربانیان بحران سیاسی و جنگ شش سال اخیر سوریه هستند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه که از حمایت ایران و روسیه برخوردار است، تاکنون حاضر به ترک قدرت برای پایان دادن به درگیری‌ نشده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG