لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۲۸

سرلشکر گدی آيزنکوت، به عنوان رئيس جدید ستاد مشترک ارتش اسرائيل انتخاب شده است. آقای آيزنکوت که هم‌اکنون معاون ارتش اسرائيل است از پايان ماه فوريه سال ۲۰۱۵ (تقريبا دو ماه ديگر) جانشين سپهبد بنی گانتز، رئيس کنونی ستاد مشترک ارتش اسرائيل خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که نخست وزير و وزير دفاع اسرائيل، خبر انتخاب گدی آيزنکوت به عنوان رئيس جديد ستاد مشترک ارتش اين کشور را شنبه هشت آذر اعلام کرده‌اند.

آقای آيزنکوت، در سال‌های گذشته، با نوشتن نامه‌ای خصوصی به بنيامين نتانياهو، نخست وزير اين کشور، مخالفت خود را با حمله نظامی به تاسيسات اتمی ايران اعلام کرده بود.

روزنامه هاآرتز، چاپ اسرائيل گزارش داده که او در آن نامه، استدلال کرده بود که چنين حمله‌ای، اسرائيل را وارد يک نبرد بلندمدت با ايران و متحد آن يعنی حزب‌الله لبنان خواهد کرد و همزمان به تضعيف روابط اسرائيل با آمريکا نيز منجر خواهد شد.

مئير جاودانفر، استاد دانشگاه و تحليلگر مسائل سياسی در اسرائيل، در گفت‌وگويی با وب‌سايت راديو فردا می‌گويد که رئيس جديد ستاد کل ارتش اسرائيل به مخالفت گذشته‌اش با حمله نظامی به تاسيسات اتمی ايران شناخته می‌شود هرچند موضع کنونی او در اين رابطه مشخص نيست.

آقای جاودانفر در عين حال می‌افزايد که رئيس ستاد کل ارتش در اسرائيل، تصميم‌گير آغاز جنگ با کشورهای ديگر نيست و صرفاً مجری دستور مقام‌های سياسی است اما بر اساس قوانين اين کشور، اختيار آن را دارد تا در صورت صدور دستور غير قانونی از طرف نخست وزير، از اجرای آن ممانعت کند.

اين تحليلگر مسائل ايران و اسرائيل از جمله به مخالفت گبی اشکنازی، فرمانده اسبق ستاد مشترک ارتش اسرائيل با دستور افزايش درجه آمادگی نيروهای مسلح اين کشور اشاره می‌کند که توسط نخست وزیر و بدون مشورت با کابينه اسرائيل صادر شده بود.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل با آرزوی موفقيت برای رئيس جديد ستاد کل ارتش اين کشور، گفته که او «از ميان گروهی از ژنرال‌های ممتاز» انتخاب شده است.

موشه يعلون، وزير دفاع اسرائيل هم گفته که گدی آيزنکوت «بهترين انتخاب برای مواجهه با چالش‌های پيچيده امنيتی» اين کشور بوده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG