لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۰۸

کرملین دولت اوباما را رسما به اتهام‌زنی متهم کرد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه

در واکنش به اظهار نظر یک مقام آمریکایی مبنی بر فاسد بودن ولادیمیر پوتین، کرملین روز سه‌شنبه، ششم بهمن‌ماه، رسما دولت ایالات متحده آمریکا را به اتهام‌زنی و توهین به رئیس جمهور روسیه متهم کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که اگر اتهام آمریکا به طور رسمی بیان نشده بود، چیزی نبود جز «نمونه‌ای دیگر از روزنامه‌نگاری غیرمسئولانه»، اما «حالا شرایط متفاوت است. این اتهامی رسمی است».

آدام زوبین، قائم‌مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا در مبارزه با تروریسم و اطلاعات اقتصادی، روز دوشنبه، پنجم بهمن، به برنامه پانورامای تلویزیون بی‌بی‌سی گفت که رئیس جمهور روسیه «نماد فساد» است.

اما سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت که این اتهام «نیازمند اثبات» است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای پسکوف در عین حال در پاسخ به این پرسش که آیا چنین سخنانی می‌تواند در روابط مسکو و واشینگتن تاثیر بگذارد، گفت: «روابط ما همین حالا هم وضع خوبی ندارد، بنابراین چنین دروغی به‌سختی بتواند روابط را بدتر کند.»

سخنان مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره فساد مالی رئیس جمهور روسیه چند روز پس از آن بیان شد که کمیته تحقیق بریتانیا درباره مرگ الکساندر لیتویننکو اعلام کرد که قتل این مامور سابق امنیتی روسیه احتمالا با تایید ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، انجام گرفته است.

مسکو این اتهام را نیز رد کرده است.

XS
SM
MD
LG