لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۴۰

انتقاد آمریکا از عربستان به علت قطع کمک نظامی به لبنان


جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

ایالات متحده آمریکا از عربستان سعودی به علت قطع کمک نظامی به لبنان انتقاد کرد.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، سه‌شنبه ۱۸ اسفند، گفت: «نیروهای مسلح لبنان نیاز به حمایت جامعه بین‌المللی دارند».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای کربی افزود: «کمک به نیروهای مسلح لبنان و دیگر نهادهای دولتی مشروع این کشور، برای کاهش نقش حزب‌الله و حامیان خارجی آن در لبنان ضروری است».

عربستان سعودی در اواخر ماه بهمن اعلام کرد که کمک مالی سه میلیارد دلاری خود به لبنان را معلق کرده است.

این مبلغ قرار بود صرف خرید جنگ‌افزار از فرانسه برای ارتش لبنان شود اما ریاض به علت آنکه دولت لبنان حاضر نشد حمله به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران را محکوم کند، این کمک را معلق کرد.

عربستان سعودی همچنین یک میلیارد دلار کمک دیگر به تشکیلات امنیتی لبنان را نیز معلق کرد.

حزب‌الله لبنان که به طور مستقیم توسط جمهوری اسلامی ایران حمایت مالی و نظامی می‌شود، یکی از اعضای ائتلاف تشکیل دهنده دولت لبنان است.

این سازمان همچنین نمایندگانی نیز در پارلمان لبنان دارد.

عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب شورای همکاری خلیج فارس به تازگی، حزب‌الله را به عنوان یک گروه «تروریستی» طبقه‌بندی کرده‌اند.

به جز این کشورها، ایالات متحده آمریکا، کانادا، فرانسه، استرالیا، هلند و اسرائیل نیز حزب‌الله لبنان را گروهی تروریستی می‌دانند.

اتحادیه اروپا، بریتانیا و نیوزیلند نیز شاخه نظامی حزب‌الله لبنان را در فهرست تروریستی خود قرار داده‌اند.

اما ایران از حزب‌الله به عنوان «مقاومت مشروع علیه اسرائیل» نام می‌برد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در اظهارات خود تاکید کرده که قطع کمک مالی عربستان سعودی به ارتش لبنان، می‌تواند به تقویت نقش حزب‌الله در این کشور منجر شود.

جان کربی گفته که واشنگتن «دغدغه‌های» خود درباره این مسئله را با شرکای خود در عربستان سعودی در میان گذاشته اما نمی‌تواند به جزئیات آنها اشاره کند.

XS
SM
MD
LG