لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۲۶

توافق ایران و چین بر سر تأمین اعتبار مالی پتروشیمی‌ها


معاون وزیر نفت ایران می‌گوید که درهای پتروشیمی بر روی چینی‌ها باز شده‌است و ایران و چین بر سر تامین اعتبار مالی پروژه‌های پتروشیمی به توافق رسیده‌اند.

خبرگزاری مهر روز یکشنبه ۲۷ مهر گزارش داد که در طرح‌های پتروشیمی که با فاینانس چینی ساخته خواهد شد حدود ۵۰ درصد کالا و تجهیزات این پروژه‌ها از سوی سازندگان چینی تامین می‌شود.

آنچنان که عباس شعری‌مقدم معاون وزیر نفت ایران می‌گوید، ایران و چین پس از ماه‌ها کش و قوس بر روی گشایش خطوط اعتباری و تزریق منابع فاینانس در نهایت به توافق رسیدند که تاکنون به دنبال این توافق دوجانبه خط اعتباری ۵ طرح جدید پتروشیمی توسط فاینانسورهای چینی گشایش یافته‌است.

همزمان با این توافق مالی بین ایران و چین، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران هم از توافق با شرکت‌های چینی برای خرید فناوری تبدیل برخی مواد خبر داده‌است.

اما به گفته معاون وزیر نفت قرار است ۲۰ طرح پتروشیمی ایران با خط اعتباری چین گشایش یابد و در طرح‌های پتروشیمی که با فاینانس چینی ساخته خواهد شد حدود ۵۰ درصد کالا و تجهیزات این پروژه‌ها توسط سازندگان چینی انجام می‌گیرد.

به گفته او بنابراین در این طرح‌ها تنها ۵۰ درصد «آزادی خرید» برای تامین کالا و تجهیزات وجود دارد.

در حال حاضر حدود ۷۰ طرح نیمه‌تمام پتروشیمی در سطح ایران وجود دارد که در صورت توافق نهایی نزدیک به ۳۰ درصد از این پروژه‌ها از سوی چینی‌ها تامین منابع مالی خواهد شد.

آنچنان که پیشتر از سوی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران عنوان شده بود، یکی از اهداف دولت، افزایش ظرفیت تولید فرآورده‌های پتروشیمی ایران به ۱۰۰ میلیون تن و افزایش ارزش تولید فرآورده‌ها به ۴۰ میلیارد دلار در سال است.

پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی و فروکش کردن شدت تحریم‌های جهانی علیه جمهوری اسلامی به دلیل توافق مقدمانی هسته‌ای با کشورهای قدرتمند غربی، ارتباط اقتصادی ایران با برخی کشورها از جمله چین تقویت شده‌است.

چین در زمان دولت احمدی‌نژاد بیش از ۴۵ میلیارد دلار پروژه نفت و گاز با ایران به امضا رساند، اما همه این پروژه‌ها بخاطر تاخیر چینی‌ها یا لغو شد، یا با تاخیرهای طولانی در نوعی بلاتکلیفی است.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG