لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۰

رجب طیب اردوغان در میان استقبال مردم به ترکیه بازگشت


در حالی که گمان می‌رفت تمرکز اصلی این دوره از مجمع اقتصاد جهانی در شهر داووس سوییس بر بحران اقتصادی و مالی بین‌المللی باشد، تنش لفظی بین رئیس جمهوری اسرائیل و نخست وزیر ترکیه همچنان سایر اخبار این همایش را به سایه رانده است.


پس از وقوع درگیری لفظی در ميزگردی در حاشیه همایش داووس، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، این همایش را ترک کرد و روز جمعه در میان استقبال هزاران تن از شهروندان ترکیه به کشورش بازگشت.


هزاران نفر از مردم ترکیه روز جمعه با در دست داشتن پرچم‌های ترکیه و فلسطین در فرودگاه آتاتورک استانبول به استقبال آقای اردوغان رفتند. آنها خطاب به رجب طیب اردوغان شعار می‌دادند: «ترکیه به تو افتخار می‌کند».


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، روز پنج‌شنبه در میزگردی که در باره بحران غزه و با حضور شيمون پرز، رئيس جمهوری اسرائيل، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، و عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب، برگزار شد خطاب به شیمون پرز گفت: «وقتی پای کشتن در میان باشد، شما خیلی خوب این کار را بلدید.»


آقای پرز نیز، در پاسخ، از نخست وزیر ترکیه پرسید اگر راکت‌ها هر شب [به جای اسرائیل] استانبول را نشانه می‌گرفتند آقای نخست وزیر ترکیه چه می‌کرد؟


نخست وزیر ترکیه پس از بالا گرفتن این بگو مگو جلسه را ترک کرد و گفت که ممکن است دیگر به داووس نیاید.

Erdogan Storms Out Of Debate In Davos
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00


روز جمعه رجب طیب اردوغان در فرودگاه آتاتورک در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «چنین واکنشی را ملت ما از هر نخست وزیر دیگری [که جای من بود] نیز انتظار داشت.»


به گفته آقای اردوغان، «این مسأله‌ای مرتبط با قدر و منزلت کشور من بود. از این رو، واکنش من می‌بایست واضح باشد. نمی‌بایست اجازه می‌دادم که شأن و افتخار کشورم خدشه‌دار شود.»


نخست وزیر ترکیه در عین حال گفت: «گلایه ما متوجه مردم اسرائیل یا یهودیان نیست. انتقاد ما کاملا به دولت اسرائیل بازمی‌گردد.»


اقدام نخست وزیر ترکیه با واکنش‌هایی متفاوت در کشورش روبه‌رو شده است. به گزارش رویترز، برخی دیپلمات‌های پیشین ترک گفته‌اند این اقدام می‌تواند به تنش‌های بین دو کشور دامن بزند و و موضع آنکارا را در حفظ نقش میانجیگرانه و بی‌طرف خود در خاورمیانه دچار خدشه کند.


روزنامه پرفروش «حریت» نیز در تیتر اول شماره روز جمعه خود نوشت: «روح داوس مرد». تیتر اول روزنامه «ینی شافاک»، نزدیک به حزب عدالت و توسعه، نیز چنین بود: «سیلی تاریخی».


«موضوع خاتمه یافته است»


به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از سخنگویان مجمع اقتصاد جهانی اعلام کرد که شیمون پرز و رجب طیب اردوغان پس از جلسه یادشده تلفنی با یکدیگر مکالمه کرده و هر دو تایید کرده‌اند که موضوع خاتمه یافته است.


به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی، به نقل از منابع دیپلماتیک، شیمون پرز در این مکالمه به رجب طیب اردوغان گفته است: «من از آنچه پیش آمد بسیار متأسفم. دوستان نیز گاهی بین خود مناظراتی دارند. من همیشه احترام زیادی برای جمهوری ترکیه و شما به عنوان نخست وزیر ترکیه قائلم.»


به نوشته رویترز، اقدام آقای اردوغان با شگفتی در اسرائیل روبه‌رو شده و برخی تحلیل‌گران آن را مرتبط با انتخابات ماه مارس ترکیه تعبیر کرده‌اند.


از سوی دیگر دیوید هریس، مدیر اجرایی کمیته یهودیان آمریکا، نیز اعلام کرده است: «ابراز خشم نخست وزیر اردوغان در داوس پاشیدن نفت بر آتش یهودستیزی بود.»


مجمع اقتصاد جهانی کار خود را از روز چهارشنبه در شهر داووس سوییس آغاز کرده و پنج روز ادامه خواهد داشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG