لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۹

آژانس پلیس اروپا: باند قاچاق ایرانی‌ها به بریتانیا متلاشی شد


مقام‌های پلیس اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای رسمی از متلاشی شدن یک باند قاچاق انسان در اسپانیا خبر دادند که شهروندان ایران را با دریافت پول هنگفت به بریتانیا می‌رسانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یوروپل، آژانس پلیس اروپا، در ارتباط با این باند قاچاق انسان تاکنون بیش از صد نفر دستگیر شده‌اند.

آن طور که در گزارش‌ها آمده است، این باند جنایتکار که از شهر مالاگا در جنوب اسپانیا عملیات خود را هدایت می‌کرد با دریافت ۲۵ هزار یورو از هر مهاجر غیرقانونی برای آنها پاسپورت جعلی، بلیت هواپیما و محل سکونت موقت تهیه می‌کرد.

در همین زمینه پس از تحقیقاتی یک‌ساله توسط پلیس سه کشور اسپانیا و بریتانیا و پرتغال، پلیس اسپانیا ۱۴ عضو این باند را در شهر مالاگا بازداشت کرد.

طبق گزارش‌ها، تحقیقات در این زمینه زمانی آغاز شده که یک سال پیش هفت ایرانی با اوراق هویت عمدتا اسپانیایی در فرودگاه هامبورگ آلمان بازداشت شدند. تمام این افراد قصد سفر به بریتانیا را داشتند.

بلیت تمام این افراد نیز در یک آژانس مسافرتی در شهر مالاگا صادر شده بود.

هفته گذشته بیش از ۴۰ نفر دیگر که متهم به فروش اوراق هویت خود به این باند هستند به دست پلیس اسپانیا دستگیر شده‌اند.

طبق گزارش یوروپل، در همین ارتباط ۴۴ شهروند ایران نیز در چند فرودگاه پراکنده در قاره اروپا دستگیر شده‌اند که اوراق جعلی منسوب به این گروه را همراه داشتند.

پوروپل می‌گوید که سردسته این باند قاچاق انسان نیز در فرودگاه هیتروی لندن در حالی که قصد سفر به برزیل را داشته دستگیر شده است.

رویترز می‌گوید که وزارت کشور بریتانیا نیز وقوع این بازداشت‌ها را تأیید کرده، اما از انتشار جزئیات بیشتر در این باره خودداری کرده است.

در فروردین‌ماه سال جاری نیز وزارت کشور گرجستان اعلام کرد که یک ایرانی متهم به قاچاق انسان را که از تهران به گرجستان پرواز کرده بود هنگام ورود به فرودگاه تفلیس بازداشت کرده است.

آذرماه سال نیز آژانس ملی جرایم بریتانیا خبر داد که ۳۳ عضو یک شبکه قاچاق انسان که در قاچاق مهاجران ایرانی به بریتانیا دست داشته‌اند، در جریان بخشی از تحقیقات گسترده اروپایی در این زمینه، در بریتانیا و یونان بازداشت شده‌اند.

از سال ۹۴ موجی از پناهجویان به سوی قاره اروپا به راه افتاد که مدت‌ها در صدر اخبار قرار می‌گرفت و به واکنش‌های بسیار در اروپا انجامید.

تنها در سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون پناه‌جو وارد اروپا شدند که حدود نیمی از آنها سوریه‌ای هستند و بیشتر آنان نیز روانه آلمان شدند. در میان این پناهجویان عده زیادی نیز ایرانی بودند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل در خردادماه گذشته اعلام کرد که حدود ۶۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم سراسر جهان آواره و بی‌خانمان شده‌اند و با افزایش درگیری‌ها در سودان، امکان افزایش این تعداد وجود دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG