لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۵۴

ویژه المپیک لندن ۲۰۱۲: کشتی آزاد ایران


کشتی آزاد ایران در رقابت‌های المپیک لندن با توجه نتایجی که در مسابقات قهرمانی آسیا و رقابت‌های گزینشی و تورنمنت‌های بین‌المللی به دست آورده است، امید‌ها را نزد علاقه‌مندان کشتی ایران پررنگ‌تر کرده است، به‌ویژه آن که در آخرین تورنمنتی که ایران پیش از المپیک در اسپانیا شرکت کرد، ایران در هفت وزن، هفت فینالیست داشت و هر هفت نفر هم مدال طلا گرفتند.

گرچه کیفیت آن رقابت‌ها قابل قیاس با المپیک نیست، کشتی‌گیران ایرانی، به لحاظ جسمی و فنی، کاملا متفاوت با گذشته ظاهر شدند.

در المپیک ۲۰۱۲ لندن، در وزن اول حسن رحیمی به روی تشک خواهد رفت. او مدال برنز جهان را دارد و با تمام رقبای خودش پیش از این کشتی گرفته است و به‌اصطلاح «برد و باخت شده» است.

در وزن دوم مسعود اسماعیل‌پور کشتی خواهد گرفت که عملا جایگزین کسی شده است که در المپیک قبلی تنها مدال کشتی ایران را گرفت، یعنی مراد محمدی، کاپیتان پیشین تیم ملی. بسیار هم پرامید است و چشم دوخته است به قله موفقیت، این که بتواند از سکوهای المپیک بالا برود.

مهدی تقوی در ۶۶ کیلو دو مدال طلای جهانی گرفته و هر دو را هم خارج از ایران کسب کرده است و یکی از پرامید‌ترین وزرشکاران کل کاروان اعزامی از ایران به لندن است.

در ۷۴ کیلوگرم صادق گودرزی به روی تشک خواهد رفت. او تنها کشتی‌گیری است که در طول سه سال گذشته برای ایران در کشتی آزاد هر بار مدال‌آور بوده است.

گودرزی یک حریف سرسخت آمریکایی به نام جردن باروز دارد و رقابت برای کسب عنوان قهرمانی بین این‌ها و دنی سارگوش از روسیه خواهد بود که این‌ها از سایر مدعیان در این رشته ورزشی سر‌شناس‌تر هستند.

در ۸۴ کیلو احسان لشکری به روی تشک خواهد رفت که رقابت تنگاتنگی با احسان امینی داشت که در ‌‌نهایت رسول خادم رای به انتخاب لشکری داد که او هم عنوان قهرمانی آسیا را دارد و برای درخشش در المپیک لندن امیدوار است.

در وزن ۹۶ کیلو، رضا یزدانی یکی از پرامید‌ترین کشتی‌گیران ایران و قهرمان جهان در مسابقات ۲۰۱۱ استانبول و یکی از کشتی‌گیرانی است که هواداران زیادی حتی در جمع کشتی‌دوستان غیرایرانی به خاطر نوع مبارزه‌اش و فنون زیبایی که اجرا می‌کند دارد.

در وزن فوق سنگین هم کمیل قاسمی به روی تشک خواهد رفت. او برای اولین بار در چنین رویداد معتبری شرکت می‌کند. قبل از آن سابقه حضور در مسابقات جهانی را فقط در رده جوانان داشته است، اما توانسته است در همین مدت کوتاه خوش بدرخشد و فردین معصومی را در این وزن شکست داد و پس از آن پرویز هادی را از پیش رو برداشت و حالا در آزمون فوق‌العاده دشوار المپیک به روی تشک خواهد رفت.
XS
SM
MD
LG