لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۴۳

لیگ جهانی والیبال؛ ایران مغلوب روسیه شد


بازی ایران و استرالیا در سال ۲۰۱۲
بیست‌وچهارمین دوره رقابت‌های لیگ جهانی والیبال برای ایران با ناکامی مقابل قهرمان المپیک لندن آغاز شد. تیم ملی والیبال ایران در روسیه با نتیجه ۳-۰ مغلوب میزبان خود شد.

روس‌ها تا پیش از این در ۲۱ دوره از ۲۴ دوره مسابقات لیگ جهانی حضور پیدا کرده و دو دوره قهرمان شده‌اند اما ایران برای نخستین بار است که حضور در این مسابقات را تجربه می‌کند.

میانگین قدی روسیه ۱۹۹ سانتی‌متر است و ایران ۱۹۴ سانتی‌متر. با احتساب این مسابقه، مهدی مهدوی در پست پاسور با ۱۹۴ بازی ملی بیشترین سابقه را در تیم ایران دارد، وربوف لیبروی روسیه نیز ۱۶۸ بازی ملی را پشت سر گذاشته.

ایران در گروه دوم لیگ جهانی والیبال غیر از روسیه باید با ایتالیا، کوبا، صربستان و آلمان نیز رویارو شود. در دیگر بازی برگزار شده، ایتالیا در سه گیم پیاپی از سد آلمان گذشت.

در شروع بازی ایران و روسیه به میزبانی کالینین‌گراد، سعید معروف، شهرام محمودی، محمد موسوی، آرمین تشکری، فرهاد ظریف به عنوان لیبرو و فرهاد قائمی به زمین رفتند.

نخستین امتیاز را شهرام محمودی به دست آورد. در ادامه فرهاد قائمی با زدن سرویس‌های پرشی خود توانست امتیاز ایران را به ۵ برساند. آرمین تشکری هم که نخستین حضور در تیم بزرگسالان را تجربه می‌کرد عملکرد خوبی داشت. با زیرکی شهرام محمودی بازی ۱۷ بر ۱۴ به سود شاگردان ولاسکو شد تا آندری ورنکوف سرمربی روس‌ها درخواست وقت استراحت کند.

در امتیاز ۲۰ بر ۱۸ ولاسکو دست به تاکتیک مشهور «دو تعویضه» زده و غفور و مهدوی را جایگزین معروف و محمودی کرد. روس‌ها برای جبران، تمام توپ‌ها را به موسیریسکی می‌دادند اما بازی ۲۱ بر ۲۰ به سود ایران شد. در ادامه، تیم قهرمان المپیک نتیجه را ۲۴ بر ۲۱ به سود خود کرد. امتیاز آخر را هم با سه دفاع در برابر فرهاد قائمی کسب کردند تا این گیم با نتیجه ۲۵ بر ۲۱ به سود میزبان خاتمه یابد. در گیم دوم ایلینیخ از روسیه عملکرد بسیار خوبی در دفاع و حمله داشت، در طرف مقابل نیز شهرام محمودی می‌درخشید. اما سیموژیلز در زدن سرویس عملکرد خوبی داشت و نتیجه را ۱۲ بر ۱۳ به سود روسیه کرد.

وقتی سعید معروف قصد داشت امتیاز ۱۶ را با حرکت جای خالی برای ایران به ارمغان بیاورد ایلینیخ دست او را خواند تا دو تیم در امتیاز ۱۶ بر ۱۵ به سود روسیه به وقت استراحت فنی بروند. امتیاز ۲۱ را دیمیتری موسیریسکی دو متر و ۱۸ سانتیمتری برای روس‌ها به دست آورد. در این گیم نیز سه دفاع مقابل فیاضی موجب شد نتیجه ۲۵ بر ۲۲ به سود روسیه رقم بخورد.

در گیم سوم ولاسکو حمزه زرینی را وارد میدان کرد بلکه تیمش در دریافت‌ها عملکرد بهتری داشته باشد اما باز روس‌ها بودند که با حمایت تماشاگران و تنوع در حمله توانستند نتیجه بازی را به سود خود رقم بزنند.

در این ست، عادل غلامی به جای محمد موسوی وارد زمین شد. بازی ۱۶ بر ۱۹ به سود روس‌ها در جریان بود که قائمی پشت خط سرویس قرار گرفت و پس از دو رفت و برگشت، قهرمان المپیک توانست امتیاز ۲۰ را کسب کند. این گیم با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ به سود روسیه خاتمه پیدا کرد تا این تیم در نخستین بازی ۳ بر صفر ایران را شکست دهد. بازی دوم این دو تیم شنبه شب در روسیه برگزار خواهد شد.

دمیتری ایلینیخ بازیکن شماره ۱۵ روس‌ها توانست ۱۵ امتیاز برای تیمش کسب کند و عنوان امتیاز آورترین بازیکن را به خود اختصاص دهد. در تیم ایران هم شهرام محمودی ۱۱ امتیاز کسب کرد.

خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی والیبال ایران در نشست خبری گفت: تا اواسط هر سه گیم جنگنده بودیم و پا به پای حریف پیش آمدیم، اما اشتباهاتمان از امتیاز ۲۰ به بعد موجب می‌شد نتیجه را واگذار کنیم.

سعید معروف کاپیتان تیم ایران هم گفت: بازی کردن در برابر قهرمان المپیک آسان نیست؛ ما برای یادگیری و ارائه بازی خوب به اینجا آمده‌ایم.

در ترکیب تیم ملی والیبال ایران این بازیکنان مقابل روسیه قرار گرفتند.

شماره ۱: شهرام محمودی (پشت خط زن) شماره ۲: عادل غلامی (سرعتی) شماره ۴: سعید معروف (پاسور) شماره ۵: فرهاد قائمی (دریافت کننده) شماره ۶: محمد موسوی عراقی (سرعتی) شماره ۷: حمزه زرینی (دریافت کننده) شماره ۸: فرهاد ظریف (لیبرو) شماره ۱۰: امیر غفور (پشت خط زن) شماره ۱۲: پوریا فیاضی (دریافت کننده) شماره ۱۳: مهدی مهدوی (پاسور) شماره ۱۴: آرش کشاورزی (دریافت کننده) شماره ۱۶: آرمین تشکری (سرعتی)
XS
SM
MD
LG