لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۷

لیونی در آمریکا از «آمادگی» اسرائیل برای مذاکرات صلح خبر داد


تسیپی لیونی در کنار جان کری، وزیر خارجه آمریکا
تسیپی لیونی، نماینده دولت اسرائیل، در امور صلح در سفر به آمریکا ضمن ابلاغ نظرات نتانیاهو درباره دیدگاه جدید اتحادیه عرب در ارتباط با صلح اسرائیلی- فلسطینی به مقامات آمریکا از آمادگی کشورش برای ازسرگیری مذاکرات صلح خبر داد.

خانم لیونی در این سفر با دبیرکل سازمان ملل متحد و وزیر خارجه ایالات متحده دیدار کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تسیپی لیونی، وزیر دادگستری، را همراه با اسحاق مولخو، دیپلمات مورد اعتماد خود، راهی آمریکا کرده است تا نظرات او را در مورد دیدگاه جدید اتحادیه عرب در ارتباط با صلح اسرائیلی- فلسطینی به مقامات آمریکایی ابلاغ کند.

بر اساس این گزارش‌ها، خانم لیونی در دیدارهای جداگانه روز پنج‌شنبه گذشته خود با ‌بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل، و جان کری، وزیر خارجه آمریکا، آمادگی دولت اسرائیل برای از سرگیری گفت‌و‌گوهای سیاسی با فلسطینی‌ها را اعلام کرده است.

در همین حال این گزارش‌ها می‌گویند که این مقام اسرائیلی به وزیرخارجه آمریکا گفته است که کشورش با آمادگی اتحادیه عرب برای معاوضه زمین مخالفت‌هایی دارد.

وزیران خارجه اتحادیه عرب روزهای گذشته در نشستی با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، و جان کری، وزیر خارجه این کشور، در واشینگتن برای نخستین بار گفتند که ۲۲ کشور عضو این اتحادیه حاضر به پذیرش تغییراتی در مرزهای سال ۱۹۶۷ به خاطر پیشبرد صلح اسرائیلی- فلسطینی و استقلال فلسطین هستند.

جان کری از این نرمش اتحادیه عرب در دیدار با نخست وزیر قطر و رئیس اتحادیه عرب ابراز خشنودی کرده و آن را برای ازسرگیری گفت‌و‌گوهای سیاسی اسرائیلی- فلسطینی مهم دانست.

جان کری در دیدار پنج‌شنبه با خانم لیونی نیز بر لزوم ایجاد فضایی تاکید کرد که به تجدید مذاکرات و تحقق اندیشه «دو ملت، دوکشور» بینجامد.

اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه گفته بود که «ریشه نزاع اسرائیلی- فلسطینی بر سر اراضی نیست، بلکه در این است که اعراب حاضر به پذیرش موجودیت اسرائیل نیستند».

در همین حال حماس از آمادگی اتحادیه عرب برای پذیرش تغییرات مرزی در طرح صلح عربی به سود اسرائیل ابراز ناخشنودی کرده و قطر را به خودداری از دخالت فراخوانده است.

در همین زمینه خالد مشعل، رئیس دفترسیاسی حماس، دو روز پیش به شبکه الجزیره گفت که نخواهیم گذاشت از این نوع امتیازدهی‌ها علیه فلسطین صورت گیرد، و اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس در غزه، نیز گفت که کشور فلسطین دفتر اسناد رسمی اراضی نیست که بخواهیم بر سراینجا و آنجای یک قطعه زمین چانه بزنیم.

اما صائب عریقات مقام ارشد تشکیلات خودگردانی روز چهارشنبه در این باره گفت که اظهارات نخست وزیر قطر دیدگاه رسمی فلسطینی است.

سران اتحادیه عرب در سال ۲۰۰۲ طرحی را که از سوی امیرعبدالله در زمان ولایت‌عهدی وی در عربستان ارائه و به نسخه «زمین در برابر صلح کامل» مشهور شد تصویب کردند. نظر به این طرح صلح عربی، باراک اوباما دو سال پیش گفت، بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ کشور فلسطین باید به استقلال برسد.

اما نخست وزیر اسرائیل در پاسخ به اوباما تاکید کرده است که در هر پیمان نهایی صلح، واگذاری تمامی کرانه باختری امکان‌پذیرنیست و بسیاری از شهرک‌های یهودی ساخته شده در اراضی اشغالی باید در تسلط اسرائیل بماند.

بر اساس نرمش تازه‌ای که اتحادیه عرب نشان داده، عملاً پذیرفته است که برخی از نقاط اشغالی در اختیار اسرائیل بماند، اما اسرائیل به معاوضه زمین در بخش‌های دیگری با فلسطینی‌ها اقدام کند.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، جان کری در آینده‌ای بسیار نزدیک برای پیشبرد تلاش‌های صلح برای چندمین بار در کمتر از سه ماه گذشته به اسرائیل و کرانه باختری سفر خواهد کرد.

در همین حال نتانیاهو در روزهای گذشته گفت برای ازسرگیری مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها بدون هیچ پیش‌شرطی آماده است.

نخست وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه، دوازدهم اردیبهشت، نیز در دیدار با وزیر امورخارجه سوئیس گفته بود که اسرائیل پیمان صلحی را که با فلسطینی‌ها به دست آید، به همه‌پرسی مردم خود خواهد گذاشت.

گفت‌و‌گوهای صلح اسرائیلی- فلسطینی در چهار سال اخیر به دلیل ناخشنودی فلسطینی‌ها از ساخت و سازهای اسرائیلی اراضی اشغالی راکد مانده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG