لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۰۴

انتقاد شدید داخلی از دولت اسرائیل: «زمان رفتن نتانیاهو رسیده است»


اهود باراک

یک نخست وزیر پیشین و یک وزیر دفاع پیشین اسرائیل با انتقاد شدید از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، و «فاشیست» خواندن عملکرد دولت او چنین اظهار نظر کردند که «زمان کنار گذاشتن نتانیاهو فرا رسیده است».

به گفته این دو سیاستمدار اسرائیلی، نتانیاهو در سال‌های اخیر با هراس‌افکنی در مورد ایران، تنها بقای دولت خود را تضمین کرده است.

ژنرال ذخیره اهود باراک، نخست وزیر و وزیر دفاع پیشین، و ژنرال ذخیره موشه یعلون که تا سه هفته پیش وزیر دفاع در دولت نتانیاهو بود، این انتقادها از نتانیاهو را در سخنرانی‌های جداگانه‌ای در روز پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد، در همایش امنیتی هرتصلیا بیان کردند.

به گزارش روزنامه هاآرتص، این دو سیاستمدار گفتند: «نتانیاهو موجب انشقاق شدید در میان مردم اسرائیل شده و کشور را به لبه پرتگاه نزدیک کرده است.»

هاآرتص نوشت: «این تندترین حملات» علیه نتانیاهو از سوی دو چهره‌ای است که هر دو بیشترین تجارب نظامی و امنیتی را دارند و هر دو نیز پیشتر عضوی از دولت‌های نتانیاهو بوده اند.

اهود باراک گفت در عملکرد دولت نتانیاهو نشانه‌هایی از فاشیسم دارد و خط مشی آن درنهایت به «آپارتاید» منجر می شود.

به گفته باراک، نتانیاهو با القای حس بدبینی، ترس و رخوت بر جامعه حکومت کرده و دست خشونت‌طلبان افراطی را در «وحشی گری» باز گذاشته است.

به گفته اهود باراک، نتانیاهو «اسرائیل را در جهان به‌شدت ضعیف کرده و روابط اسرائیل با آمریکا را به خطر انداخته و کسی در رهبری جهان حرف های او را باور نمی کند».

آقای باراک افزود:‌ «مردم باید از این سکوت و حس ناتوانی که کسی یارای برانداختن نتانیاهو را ندارند رها شده و قبل از آن که دیر شود با قیام مردمی و صندوق رای، او را ساقط کنند».

او گفت به جای این دولت که رهبر آن دارد خود را پادشاه تلقی می کند، باید دولتی خردمند بر اساس منشور استقلال قدرت را در دست بگیرد.

اهود باراک ابراز آمادگی کرد که برای تغییر این وضعیت پس از سال‌ها دوری از صحنه سیاست به دنیای سیاست بازمی‌گردد.

لحن آقای باراک در این سخنرانی به‌شدت خشمگینانه بود و از فرط ناخشنودی می‌لرزید.

موشه یعلون نیز گفته است، خود را نامزد رهبری سیاسی کشور می کند زیرا نتانیاهو «از راه لرزه انداختن هر روزه در دل شهروندان، به عمر سیاسی خود ادامه داده است».

آقای یعلون افزوده است، کدام دولت هر روز باید به شهروندان خود بگوید «داریم به هولوکاست دوم نزدیک می شویم و مرگ و نابودی ما نزدیک است؟ شهروندان باید چه کنند؟ ترسی که این دولت از ایران در دل اسرائیلی ها انداخته، تنها یک حاصل داشته، عمر این دولت افراطی را طولانی کرده است».

ژنرال یعلون گفت، توافق نهایی هسته ای ایران و قدرت های جهانی (برجام) برنامه هسته ای ایران را محدود کرده و ایران «تهدید فوری نیست، همان گونه که هیچ تهدید حیاتی برای اسرائیل وجود ندارد».

به گفته آقای یعلون، حماس و حزب‌الله و ایران خواب را از چشمان او نمی‌رباید، بلکه نگرانی عمیق او از «زوال ارزش های بنیادین و تشدید شکاف در جامعه اسرائیل» در نتیجه «عملکرد رهبری است که جامعه را در آستانه نابودی نشان می دهد».

در واکنش به این انتقادات، بنیامین نتانیاهو با ابراز خشم شدید از سخنرانی این دو شخصیت مهم گفت که «این دو تا زمانی که در دولت بودند، با آن همسویی نشان می دادند و حالا که کاره‌ای نیستند، رنگ عوض کرده اند».

به گفته نتانیاهو، اظهارات «مضحک» این دو دولت او را ساقط نخواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو در مجموع بیش از ده سال، بیشتر از هر سیاستمدار دیگری، در اسرائیل نخست وزیر بوده است؛ عمر دولت سوم و کنونی او می‌تواند تا سال ۲۰۱۹ ادامه یابد.

XS
SM
MD
LG