لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۳۹

«ترکیه به تجزیه عراق واکنش تند نشان خواهد داد»


امروز رسانه‌های ترکیه بخش هایی از گزارش «هیات بررسی اوضاع عراق» به دولت آمریکا را که به نگرانی های آنکارا از اوضاع عراق مربوط می شود منتشر کرده اند.

«هیات بررسی اوضاع عراق» در گزارش خود به‌ دولت آمریکا، خاطر نشان کرده‌ است که تجزیه‌ احتمالی عراق موجب واکنش تند ترکیه‌ و اعزام نیروهای نظامی آن کشور به‌ خاک عراق می شود.


امروز رسانه‌های ترکیه بخش هایی از گزارش «هیات بررسی اوضاع عراق» به دولت آمریکا را که به نگرانی های آنکارا از اوضاع عراق مربوط می شود منتشر کرده اند.


در گزارش «هیات بررسی اوضاع عراق» آمده است: «ترکیه نسبت به حضور نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در شمال عراق نگران است و ادامه اوضاع کنونی بر این نگرانی ها می افزاید. از سوی دیگر بنابر قانون اساسی عراق در سال 2007 ، رفراندمی در شهر کرکوک برگزار می شود تا برای اداره این شهر نفت خیز توسط حکومت منطقه ای کردها تصمیم گیری شود.»


بر اساس گزارش «هیات بررسی اوضاع عراق»، این رفراندم که ممکن است با پیروزی اکثریت کرد برای پیوستن به منتطقه تحت حاکمیت شمال مواجه شود، «لازم است» که به تعویق بیافتد، زیرا نگرانی های آنکارا از دستیابی حکومت منتطقه ‌ای کردها به شهر کرکوک، موجب ورود نیروهای ترکیه به کردستان عراق و بروز ناآرامی و درگیریهای تازه در منطقه می شود.


در بخش دیگری از گزارش هیات بررسی اوضاع عراق به دولت آمریکا، که به ترکیه مربوط می شود، آمده است: «ادامه اوضاع کنونی و بروز درگیریهای غیر قابل کنترل در عراق باعث می شود، همسایگان این کشور به ویژه ایران، سوریه و ترکیه در راستای منافع خود، دست به مداخله در امور عراق بزنند. بدین ترتیب جنگ و ناآرامی در منطقه‌ ابعاد وسیعتری بخود می گیرد.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG