لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۵۲

تلاش برای محاکمه احمدی نژاد در داگاه های بین المللی


آقای نتانياهو و تيم همراهش، دلائل خود را برای ضرورت آنچه که «محاکمه آقای احمدی نژاد» می نامند، برای نمايندگان پارلمان بريتانيا برخواهند شمرد.

بنيامين نتانياهو، رهبر اپوزيسيون اسراییل، به زودی برای انجام يک سخنرانی در پارلمان بريتانيا، با هدف جلب پشتيبانی بریتانیا از يک اقدام قضائی و حقوقی بين المللی عليه شخص محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی، رهسپار لندن می شود.


همزمان، سفير پيشين اسراییل درايالات متحده «ابرازاطمينان» کرده است که درماه های آينده، فشار بين المللی عليه حکومت ايران شدت خواهد گرفت.


آقای نتانياهو و ياران وی در حزب ليکود و شماری از حقوقدانان اسراییلی، آمريکائی و کانادائی (که وزير دادگستری اسبق کانادا نيز در شمار آنها است) همچنان بر اين باورند که سخنرانی ها و اظهارنظرهای يکسال و نيم اخير آقای احمدی نژاد و گامهایی که دولت او، از جمله در برپایی کنفرانس بررسی هولوکاست برداشته، می تواند اساس مناسب و محکمی برای ارائه شکوائيه عليه او به دادگاه بين المللی باشد.


به گفته اين مقامات اسراییلی، سخنان و اقدامات آقای احمدی نژاد، «تشويق نسل کشی يهوديان است و از آن بوی عملی کردن دگرباره کشتار جمعی يهوديان می آيد.»


دانی ناوه از بلندپايگان حزب ليکود و دکتر دوری گلد (سفير اسبق اسراییل در سازمان ملل و رییس کنونی مرکز روابط عمومی بیت المقدس (اورشلیم)، آقای نتانياهو را در سفر به لندن همراهی می کنند. این دو سیاستمدار پيشتر از سوی آقای نتانياهو برای گفت و گو با نمايندگان جديد کنگره آمريکا درهمين باره به واشنگتن رفته بودند.


آقای نتانياهو و تيم همراهش، دلائل خود را برای ضرورت آنچه که «محاکمه آقای احمدی نژاد» می نامند، برای نمايندگان پارلمان بريتانيا برخواهند شمرد.

آقای نتانياهو در حالی اين گام عليه آقای احمدی نژاد را برمی دارد، که نتايج تازه ترين نظرسنجی هائی که جمعه دوازدهم ژانويه در روزنامه های اسراییل منتشر شد، نشان می دهد، حزب او (ليکود) قدرت خود را دو تا سه برابر کرده و در برابر، حزب حاکم کاديما، می تواند با سقوطی چشم گير روبرو شود.


آقای نتانياهو يک هفته پس ازبرگزاری همآيش بررسی هالوکاست نيز با سفيران و نمايندگان سياسی حدود ۷۰ کشور جهان دراسراییل ديدارکرد وبه آنها گفت: «ايران امروز، يادآور خاطرات تلخ سال ۱۹۳۸ است که هيتلر سربرآورد وجهان هنوز قدرت ويرانگری اوراباورنمی کرد، وسپس انگشت تاسف وحيرت به دندان گزيد.»


به گزارش روزنامه اسراییلی جروزالم پست، وزارت خارجه اسراییل نيز در روزهای اخير اقدامات گسترده ای را برای تشويق شماری از دولت های جهان، به منظور در پيش گرفتن تدابير حقوقی جهت محاکمه آقای احمدی نژاد - در نهادهایی چون «دادگاه عدالت بين المللی» و «دادگاه جنايات بين المللی» آغاز کرده است.


رییس مرکز روابط عمومی بیت المقدس (اورشلیم) به جروزالم پست گفت: همگامی روز افزون شمار بسياری از دولت های جهان با خواست کوشندگان حقوق بشر، در مورد ضرورت محاکمه آقای احمدی نژاد، نشانگر آن است که اسراییل در مبارزه با سياست های رژيم تهران تنها نيست واز پشتيبانی بين المللی برخوردار است.


ريچارد جونز، سفير آمريکا در اسراییل نيز دو روز پيش گفته بود، در هر رويدادی که اسراییل از ناحيه سياست های جمهوری اسلامی ايران مورد تهديد قرار گيرد، ايالات متحده در کنار اسراییل قرار می گيرد و از اين کشور در برابر رژيم غير مسئول حاکم بر ايران حمايت می کند.


همزمان، دانی ايالالون، سفير پيشين اسراییل در آمريکا، در مصاحبه ای با پايگاه خبری روزنامه يديعوت اخرونوت، «ابراز اطمينان» کرد که در ماههای آينده فشار بين المللی عليه رژيم ايران ابعاد گسترده تری خواهد يافت و «جمهوری اسلامی زير منگنه بيشتر جهانی قرار خواهد گرفت.»


آقای ايالون نيز گفت دولت اسراییل در برابر تهديد حکومت ايران تنها نيست و جهان می بيند که جمهوری اسلامی ایران همه اقدامات ديپلماتيک را با شکست رو به رو کرده و تهران به درخواست های بين المللی بی اعتنائی می کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG