لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۰۳

واکنش های جهانی به قطعنامه تحریم ایران


شورای امنيت سازمان ملل متحد، تا تاريخ ۳۱ ماه اوت سال ۲۰۰۶، به ايران فرصت داده بود که فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد اما ایران این درخواست را نادیده گرفت.

بدنبال تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که ایران را ملزم به تعلیق غنی سازی اورانیوم می کند، اغلب کشورهای جهان نسبت به آن واکنش نشان داده و از ایران خواستند تا با متوقف کردن برنامه های غنی سازی اش به پای میز مذاکره برگردد.


شورای امنيت سازمان ملل متحد، تا تاريخ ۳۱ ماه اوت سال ۲۰۰۶، به ايران فرصت داده بود که فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد اما ایران این درخواست را نادیده گرفت.


بدنبال خودداری ایران از اجرای این قطعنامه ، شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز شنبه ، ۲۳ دسامبر ، خود قطعنامه جدیدی بر اساس اصل ۴۱ از فصل هفتم منشور سازمان ملل تصويب کرد .


طبق قطعنامه تصویب شده ، صادرات مواد و فن آوری های موشکی و هسته ای برای غنی سازی اورانيوم، نيروگاه های آب سنگين و بازآمايی، و قطعات و فن آ وری سامانه موشکی دور برد به ايران از سوی همه کشورهای جهان ممنوع می شود.


براساس اين قطعنامه کليه دارايی شرکت ها و افراد، طبق ليست ارايه شده توسط سازمان ملل، که در ارتباط با برنامه موشکی و هسته ای ايران فعاليت می کنند مسدود خواهد شد.
شورای امنيت سازمان ملل متحد، تا تاريخ ۳۱ ماه اوت سال ۲۰۰۶، به ايران فرصت داده بود که فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد اما ایران این درخواست را نادیده گرفت.

کاندالیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا از همه کشورها خواست تا « بی درنگ برای اجرای تعهداتشان مطابق این قطعنامه اقدام کنند.»


آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، قطعنامه را « گامی مهم و پیامی قابل توجه به ایران» خواند.


فیلیپ دوست بلازی، وزیر امور خارجه فرانسه، ایران را فراخواند تا « به جای افزایش تنش، راه گفت وگو را برگزیند.»


ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل تصویب قطعنامه را « برنده ترین ابزار در دیپلماسی بین المللی» خواند.


وی گفت: «روسیه تمام فرصت ها را در تماس با طرف ایرانی و کشورهای درگیر در این مسئله پیگیری کرد تا این موضوع بدون اعمال تحریم حل و فصل شود. ولی متاسفانه نتوانستیم توفیقی بدست بیاوریم.»


امیر جونز پری ، نماینده بریتانیا در سازمان ملل گفت: « ماگزینه را پیش روی ایران گذاشته ایم، اکنون با ایران است که انتخاب کند.»


وزارت امور خارجه چین، روز یک شنبه، اعلام کرد علیرغم حمایت چین از تصویب قطعنامه تنبیهی شورای امنیت سازمان ملل، چین معتقد است که تحریم نمی تواند مشکل برنامه های اتمی ایران را حل کند.


سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در ادامه اظهارات خود گفت: « چین از همه جناح ها دعوت می کند تا برای دست یابی به راه حل جامع و دراز مدت به تلاش های دیپلماتیک برای از سرگیری هر چه سریعتر این مذاکرات ادامه دهند.»


ایران بعد از عربستان سعودی و آنگولا، بزرگترین منبع تامین نفت چین به حساب می آید.


تحریم ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل همچنین واکنش دو کشور هند و ژاپن را در پی داشت.


وزارت امور خارجه هند، ضمن دعوت از تمامی جناح های درگیر به از سرگیری مذاکرات اعلام کرد که داشتن انرژی هسته ای صلح آمیز حق ایران است.در بیانیه وزارت امور خارجه هند همچنین آمده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی باید در حل مسایل مهم نقش محوری خود را ایفا کند و دولت هند امیدوار است که مسئله اتمی ایران به گونه ای مسالمت آمیز و از طریق گفت و گو حل شود.


اما در این میان، ژاپن با حمایت از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که برای متقاعد کردن ایران به انصراف از برنامه های هسته ای باید از هر فرصت ممکن استفاده شود.


تارو آسو، وزیر امور خارجه ژاپن، ضمن ابراز خرسندی از تحریم ایران اعلام کرد که ژاپن امیدوار است تا ایران به تحریم های شورای امنیت سازمان ملل احترام گذاشته و به روند مذاکرات باز گردد.وی با این حال ابراز امیدواری کرد که بحران اتمی ایران به گونه ای صلح آمیز حل شود.


ژاپن دومین قدرت اقتصادی دنیاست و پانزده درصد از نفت وارداتی خود را از ایران وارد می کند.


اهود اولمرت ، نخست وزیر اسراییل نیز با استقبال از قطعنامه تحریم ایران اظهار امیدواری کرد که تصمیم جدید شورای امنیت نتایج مثبتی را در متوقف کردن برنامه هسته ای ایران بدنبال داشته باشد.


پیشتر وزارت خارجه اسرائیل تحریم های اعلام شده علیه ایران را کافی ندانسته و خواهان « اتخاذ تدابیرسریع و قاطعانه دیگری » شده بود .


وزارت خارجه کانادا نیزگفته است که پیشنهادهای ماه ژوئن گذشته اتحادیه اروپا به ایران «همچنان بازاست و زمینه عالی برای حل مسالمت آمیزمسئله به شمار می آید.»
XS
SM
MD
LG