لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۳۱

جرج بوش، ماه آینده به خاورمیانه سفر می کند


آقای بوش در يک سفر نه روزه که از روز هشتم ژانويه – ۱۸ دی ماه – آغاز خواهد شد، به اورشليم (بيت المقدس)، کرانه غربی رود اردن، کويت، بحرين، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و مصر خواهد رفت.

جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا برای نخستين بار طی هفت سال اخير که به کاخ سفيد رفته، ماه آينده به اسراييل و سرزمين های فلسطينی می رود تا برای پيشرفت مذاکرات صلح تلاش کند.


آقای بوش در يک سفر نه روزه که از روز هشتم ژانويه – ۱۸ دی ماه – آغاز خواهد شد، به اورشليم (بيت المقدس)، کرانه غربی رود اردن، کويت، بحرين، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و مصر خواهد رفت.


سفر او به اين کشورها – به جز مصر – برای نخستين بار در دوران رياست جمهوری اش رخ خواهد داد.


در سراسر دوران ریاست جمهوری جرج بوش، در صلح خاورميانه پيشرفتی ديده نشد، تا اينکه دولت وی در ماه گذشته ميلادی با برپايی کنفرانس صلح در آناپوليس – در ايالت مريلند آمريکا – کوشيد تا مقدمات از سرگيری مذاکرات صلح اسرائيل – فلسطين را فراهم کند.در سراسر دوران قدرت جرج بوش، در صلح خاورميانه پيشرفتی ديده نشد، تا اينکه دولت وی در ماه گذشته ميلادی با برپايی کنفرانسی صلح در آناپوليس – در ايالت مريلند آمريکا – کوشيد تا مقدمات از سرگيری مذاکرات صلح اسرائيل – فلسطين را فراهم کند.

به گفته دانا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد، جرج بوش در اين سفر « خواهان کمک به تلاش ها برای افزايش مصالحه ميان اسرائيلی ها و اعراب» است.


بنا به اين گزارش، بوش در اين سفر بر روی يافتن راه حلی درازمدت برای صلحی پايدار، متمرکز خواهد بود، اما هنوز روشن نيست که او شخضا در مذاکرات بر سر مسايل جزئی تر نيز مداخله خواهد کرد يا نه.


بر اساس برنامه ای که کاخ سفيد اعلام کرده، او رهبران اسرائيل و فلسطين را جداگانه ملاقات خواهد کرد و هيچ برنامه ای برای ديدار همزمان با آنها ندارد.


خانم پرينو در برابر سئوالات خبرنگارانی که خواهان جزئيات بيشتری درباره طرح و برنامه جرج بوش بودند، گفت که احتمالا اين جزئيات در روزهايی که سفر وی نزديکتر باشد، اعلام خواهند شد.


کاخ سفيد همچنين اعلام کرد که تاکيد آمريکا بر تضمين امنيت متحدانش در خاورميانه – به ويژه کشورهای عربی حاشيه خليج فارس – در نبرد با تروريسم و تندروی، از ديگر اهداف سفر جرج بوش به اين منطقه است.


بنا به اين گزارش، عراق، ايران، امنيت منطقه ای و مبادلات تجاری و روابط اقتصادی، ديگر محورهای مذاکرات بوش با رهبران خاورميانه خواهد بود. آقای بوش در سال ۲۰۰۳ ميلادی با رهبران خاورميانه در شرم الشيخ – مصر – ديدار کرد.


خانم پرينو گفت که احتمال سفر بوش به عراق بسيار اندک است، اما به نوشته خبرگزاری ها، حتی اگر طرحی برای سفر بوش به عراق وجود داشته باشد نيز به دلايل امنيتی تا آخرين ساعات، مخفی خواهد ماند.


جرج بوش در اورشليم (بيت المقدس) با شيمون پرز، رييس جمهوری و اهود المرت، نخست وزير اسرائيل ديدار خواهد کرد و سپس به کرانه غربی خواهد رفت تا با محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی و سلام فياض، نخست وزير اين تشکيلات ديدار کند.


وی با سران سازمان حماس که برنده انتخابات تشکيلات فلسطينی بوده اند و از ماه ژوئن، کنترل کامل سوی ديگر سرزمين های فلسطينی را در دست دارند، ديدار نخواهد کرد. در حال حاضر مناطق دو پاره فلسطينی از نظر جغرافيايی، با حکومتی دو پاره نيز رو به رو هستند و نوار غزه در دست حماس و کرانه غربی در دست عباس است.


دانا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد با اشاره به محمود عباس و سلام فياض گفت: «رييس جمهوری می خواهد که با رهبران منتخب همه فلسطينی ها ديدار کند. او برای گفت و گو با آنها تمرکز خواهد کرد. حماس يک سازمان تروريستی است. او با آنها گفت و گو نخواهد کرد.»


بوش می گويد: وضعيت ميان فلسطينی ها و اسرائيلی ها به زمانی رسيده که برای اقدامات تازه آمريکا آماده است.


عباس و المرت در کنفرانس آناپوليس توافق کردند که مذاکرات صلح را از سر بگيرند، در آنچه مقابله با تندروی می خوانند متحد باشند و همچنين جهان نيز ضرورت اقدام فوری را در حال حاضر درک می کند.


XS
SM
MD
LG