لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۲۹

توافق عباس و اولمرت برای تدوين پيش نويس تفاهم نهایی


ملاقات دوهفته پيش محمود عباس و اهود المرت نيز با ماه رمضان مسلمانان وآغاز سال نوعبری يهوديان مصادف شده بود

رهبران اسراييل و تشکيلات خودگردان فلسطينی از کمیته مشترک کاری خواسته اند که تدوين پيش نويس تفاهم نهايی صلح، که شامل راه حل های مورد رضايت دو طرف باشد، را آغاز کند.


برای ششمين بار طی چند هفته اخير، رهبران اسراييل وحکومت خودگردان فلسطينی دراورشليم درديداری طولانی، برای رسيدن به سند تفاهم های اصولی تا پيش از برگزاری کنفرانس صلح خاورميانه رايزنی کردند.


در جريان اين ديداراعلام شد که دو رهبرازکميته های کاری که برای پيشبرد گفت وگوها تشکيل شده، خواسته اند که ازهفته آينده، موضوع های «اساسی مورد اختلاف» را بررسی کرده و برای رسيدن به راه حلی که مورد رضايت هردو طرف باشد، تلاش کنند.


در همين زمينه، اسراييل درآستانه ديدار روز چهارشنبه نخست وزيراين کشور با محمود عباس، ۸۶ نفر اززندانيان فلسطينی را درروزهای اخير آزاد کرد.


از سوی ديگرکاندوليزا رايس وزيرخارجه آمريکا دو هفته ديگر درچارچوب دور ديگری از تکاپوهای صلح جويانه به خاورميانه بازمی گردد .


اهود اولمرت، نخست وزيراسراييل روز چهارشنبه درمنزل شخصی خود دراورشليم پذيرای محمود عباس، رهبر تشکيلات فلسطينی، شد و درباره موضوع های کنفرانس صلح خاورميانه با او رايزنی کرد .


محمود عباس درروزی به خانه نخست وزيراسراييل رفت که يهوديان عيد «سوکوت» و جشن سايبان ها را برگزار می کنند وبنا به يک سنت ديرينه يهوديان، هرخانواده سايبانی بزرگ به ياد سرگردانی ۴۰ ساله قوم بنی اسراييل درصحرای سينای ، برپا می کند .


در جريان ديدار اولمرت و عباس اعلام شد که دو رهبر از کميته های کاری که برای پيشبرد گفت وگوها تشکيل شده، خواسته اند که ازهفته آينده، موضوع های «اساسی مورد اختلاف» را بررسی کرده و برای رسيدن به راه حلی که مورد رضايت هردو طرف باشد، تلاش کنند

اهود اولمرت درسايبان سنتی که درحياط خانه اش برپا شده بود، با برگزاری مراسم اين عيد يهوديان، با محمود عباس که درماه رمضان روزه داراست، ملاقات کرد .


ملاقات دوهفته پيش آنان نيز با ماه رمضان مسلمانان وآغاز سال نوعبری يهوديان مصادف شده بود .


به گفته ناظران، شرکت دو رهبر درجشن ها و مناسبت های قوم ديگر، موجب نزديکی زيادی بين آنها شده است .


رهبرحکومت فلسطينی درپايان سلسله ديدارهايی با سران کشورهای جهانی درحاشيه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درنيويورک، که طی آن با جورج بوش رييس جمهوری امريکا نيز ملاقات کرد، به منطقه بازگشته است .


محمود عباس که دردو روز اخير با سران مصر و اردن نيز درقاهره و امان رايزنی کرد، درديدار امروز خود با نخست وزيراسراييل تکرار کرد که فلسطينی ها خواهان تشکيل کشور فلسطين درسرزمينهای پيش ازجنگ شش روزه اعراب و اسراييل هستند وبه کشوری «باريکتر ازآن رضايت نمی دهند.»


صائب عريقات، يکی از مشاوران ارشد محمود عباس که دربخشی ازمذاکرات روز چهارشنبه رهبر فلسطينی با نخست وزيراسراييل شرکت داشت، درپايان اين ديدار به خبرنگاران گفت، پس از همايش صلح درامريکا، «مذاکرات برای مرحله نهايی صلح، بدون محدوديت آغاز می شود ولی بايد جدول زمانی براساس طرح صلح نقشه راه مشخص شود.»


آمريکا درماه های اخير، برای تحقق هدف های نقشه راه ، دورخيزتازه ای برداشته و درصدد برگزاری کنفرانس صلح تازه ای است .


محمود عباس درآستانه ديدار امروز خود با نخست وزيراسراييل نيز تاکيد کرد، ناکام ماندن فرصت تازه صلح، می تواند عواقب فاجعه آميزی داشته باشد و با ياس فلسطينی ها، منطقه دوباره دوران تازه ای از تيرگی و تنش را تجربه کند .


محمود عباس جمعه گذشته ابراز اميدواری کرد که شش ماه پس ازکنفرانس صلح بتوان به مرحله امضای توافق نهائی صلح و استقلال کشور فلسطين رسيد .


محمود عباس برای يکی از موضوع های اساسی مورد اختلاف با اسراييل، که مساله چندين نسل از پناهندگان فلسطينی درجهان است، نرمش نشان داد .


وی گفت، می تواند درک کند که اسراييل از بازگشت اين فلسطينی ها نگران است و واقف است که راهکار اين معضل بايد مورد توافق اسراييل نيز قرارگيرد .


وی خود را مثال آورد وگفت، درمنطقه ای زاده شده که اکنون بخشی ازشمال اسراييل است .
از سوی دیگر، سازمان حماس همچنان مشروعيت و اختيارات محمود عباس و جنبش فتح را درتصميم گيری پيرامون موضوع های اساسی فلسطيني ها به چالش می کشد .


محمود عباس گفت، آگاه است که سازمان حماس تلاش خواهد کرد که بارديگر گردونه صلح را فلج کند و در راه ناکام کردن کنفرانس صلح، سرزدن اقداماتی تازه از حماس بعيد نيست .


XS
SM
MD
LG