لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۳۸

خبرگزاری دولتی چين روز جمعه از مفقود شدن هشت کيلوگرم اورانيوم در اين کشور خبر داد.


به گزارش خبرگزاری دولتی چين چهار نفر که در نظر داشتند اين اورانيوم را در بازار سياه به فروش برسانند، دستگير شده اند اما هنوز از سرنوشت اورانيوم مفقود شده اطلاعی در دست نيست.


روزنامه چاينا ديلی، ارگان حزب کمونيست چين، تاريخ دستگيری اين افراد را ژانويه سال جاری ميلادی، حدود هفت ماه پيش - اعلام کرده و نوشته است که اين افراد بين سال های ۲۰۰۵ تا ژانويه ۲۰۰۷ ميلادی در بازار سياه اورانيوم فروخته اند که می توان از آن در توليد سلاح هسته ای استفاده کرد.روزنامه چاينا ديلی، ارگان حزب کمونيست چين، تاريخ دستگيری اين افراد را ژانويه سال جاری ميلادی، حدود هفت ماه پيش - اعلام کرده و نوشته است که اين افراد بين سال های ۲۰۰۵ تا ژانويه ۲۰۰۷ ميلادی در بازار سياه اورانيوم فروخته اند که می توان از آن در توليد سلاح هسته ای استفاده کرد.

اين افراد در جريان محاکمه خود که در دادگاهی در گوانگجو، مرکز استان گواندونگ - دنبال می شود ادعا کرده اند که اين مقدار اورانيوم در هنگام معامله با واسطه های مختلفی که هنوز هويت آنها مشخص نيست گم شده است.


بنا به اين گزارش، اين افراد پس از گفت و گو با چندين واسطه در نهايت تصميم گرفتند هشت کيلوگرم اورانيوم را به فردی در هنگ کنگ بفروشند اما آن شخص، که هويت وی نيز اعلام نشده - مقامات پليس چين را در جريان اين معامله قرار داده و منجر به دستگيری مجرمين شده است.


مسئولين دادگاه گوانگجو نيز اعلام کرده اند تا زمانی که اورانيوم مفقود شده پيدا نشود محاکمه اين افراد همچنان ادامه خواهد داشت.


در قوانين کشور چين، برای خريد و فروش غير قانونی اورانيوم بين سه تا ده سال حبس و در موارد خاص حکم اعدام در نظر گرفته شده است.


XS
SM
MD
LG