لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۵۴

یک بانک دیگر آلمانی به جمع تحریم کنندگان ایران پیوست


مدیر بانک «درسدنر» در گفت و گو با روزنامه فایننشال تایمز گفته است که این بانک، فعالیت های خود را با ایران و در ایران متوقف کرده است.


سومین بانک خصوصی در آلمان به نام «درسدنر» روز سه شنبه ۲۱ ماه اوت اعلام کرد که قصد دارد همراه با دو بانکدیگر آلمان، به نام های «دویچه» و «کومرز»، عمده روابط بانکی خود را با ایران، قطع کند.


به عقیده تحلیلگران، این تصمیم بانک «درسدنر» بر اثر فشارهای روبه افزایش آمریکا و هزینه های سنگین همکاری با ایران اتخاذ شده است.


مدیر بانک «درسدنر» در گفت و گو با روزنامه فایننشال تایمز گفته است که این بانک، فعالیت های خود را با ایران و در ایران متوقف کرده است.


به گفته وی بانک «درسدنر» با «هزینه های بروکراتیک» سنگینی برای مراوده با ایران، رو به رو شده بود.


پیشتر دو بانک دیگر آلمانی «دويچه» و «کومرز»که هر دو از بزرگ ترين بانک های اروپایی هستند، تصمیم گرفته اند تا عمده روابط بانکی خود را با ايران قطع کنند.


بانک «دویچه» در ماه ژوئیه گذشتهکلیه حساب های شخصی و تجاری ایران را بست، معاملات تجاری تازه را متوقف کرد و قراردادهای پیشتر منعقد شده را نیز محدود کرد.


بانک «دویچه» در ماه ژوئیه گذشتهکلیه حساب های شخصی و تجاری ایران را بست، معاملات تجاری تازه را متوقف کرد و قراردادهای پیشتر منعقد شده را نیز محدود کرد.

بانک «درسدنر» نیز پس از خروج فیزیکی از ایران قصد دارد تا جایی که از نظر قانونی امکان پذیر است، قراردادهایی گذشته را کوچک و محدود کند.


روزنامه وال استريت ژورنال پیشتر نوشته بود، ايران برای آن که ضرر ناشی از قطع روابط بانکی را کاهش دهد، بايد در جست و جوی ايجاد روابط بانکی با کشورهايی باشد که نفوذ ايالات متحده در آنها کمتر است.


بانک های «دويچه» و «کومرز»، مهم ترين شرکای اقتصادی ايران در ميان ديگر بانک های اروپايی بودند.


فشارهای اقتصادی آمريکا بر ايران برای دست کشيدن از برنامه اتمی اش همه این بانک ها را ناگزير کرد تا از اين شراکت صرف نظر کنند.


ايالات متحده آمریکا و متحدان غربی اش می گويند که برنامه اتمی ايران بهانه ای است تا به سلاح اتمی دست يابد. ايران اين اتهام را رد می کند و می گويد در پی توليد برق است.


آلمان يکی از مهم ترين شرکای اقتصادی ايران در اروپا است و چهارده درصد واردات ايران در سال ۲۰۰۶ میلادی، از آلمان بوده است.


ايران همواره مراودات بانکی فراوانی با کشورهای اروپايی داشت و پس از اعمال تحريم ها تلاش کرد تا بر اين مراودات بيافزايد.


ونزوئلا و روسيه از جمله کشورهایی هستند که به نوشته وال استریت ژورنال، به عنوان کشورهای جایگزین برای رابطه بانکی با ایران، از سوی مقام های تهران در نظر گرفته شده اند.

اما از ميانه ماه ژوييه، بانک «دويچه» آلمان که بزرگترین بانک خصوصی این کشور است، به بسياری از مشتريان ايرانی اش اطلاع داد که می خواهد به مراودات بانکی خود پايان دهد. اين بانک تا چهاردهم سپتامبر به مشتريان ايرانی خود مهلت داده است تا حساب خود را به بانک ديگری انتقال دهند.


ونزوئلا و روسيه از جمله کشورهایی هستند که به نوشته وال استریت ژورنال، به عنوان کشورهای جایگزین برای رابطه بانکی با ایران، از سوی مقام های تهران در نظر گرفته شده اند. ايران و ونزوئلا اخيرا يک سيستم چرخش مالی چند مليتی به نام «بانک جنوب». ايجاد کرده اند.


مقام های امور ضد تروريسم در ايالات متحده، معتقدند بخشی از دارايی های ايرانی در بانک های اروپايی از جمله در بانک های «دويچه» و «کومرز»، به دست گروه هايی می رسد که در فهرست گروه های تروريستی آمريکا قرار دارند.


بنا به این گزارش ها، اين پول توسط سازمان های خيريه غير دولتی تاسيس شده در اروپا که به وسيله ايران حمايت می شوند، تحت عنوان کمک های انسان دوستانه جا به جا می شود.


ارگان های آمريکايی ضد تروريسم می گويند، ۳۰۵ هزار دلار در ماه فوريه از طريق بانک آلمانی «کومرز» به نوار غزه ارسال شده است.


در ماه سپتامبر گذشته نيز يک سازمان خيريه فرانسوی به نام کميته کمک های انسان دوستانه به فلسطينيان، به وسيله بانک «دويچه» مبلغ زيادی پول را به مناطق فلسطینی انتقال داده بود. اين سازمان غير دولتی نيز مشکوک به همکاری با گروه های تروريستی است.


XS
SM
MD
LG