لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۵۲

امتناع شرکت های ایتالیایی از سرمایه گذاری در ایران


ایتالیا اگرچه هنوز هم مهم ترین شریک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا یه حساب می آید، ولی این چنین به نظر می آید روابط تجاری و سیاسی تهران و رم رو به سردی می رود.


شرکت های ایتالیایی از جمله شرکت نفت ایتالیا، انی، بدلیل تحریم های شورای امنیت اعلام کرده اند که حاضر به سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی ایران نیستند.


شرکت نفت ایتالیا می گوید: در حال حاضر برنامه ای برای گسترش حضورش در ایران در دستور کار قرار ندارد.


پائولو اسکارونی، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایتالیا انی که برای گذراندن تعطیلات تابستانی اش در کورتینا، یکی از زیباترین شهرک های کوهستانی شمال ایتالیا به سر می برد، در حاشیه برنامه ای فرهنگی به خبرنگاران گفت: «ما با وجود اینکه سال هاست در ایران حضور داریم و این همکاری تاکنون بسیار رضایت بخش بوده است، ولی در حال حاضر به هیچ وجه قصد نداریم حضورمان در این کشور را گسترش دهیم و برنامه ای نیز در این رابطه برای آینده در دست تهیه و بررسی نداریم.»ما با وجود اینکه سال هاست در ایران حضور داریم و این همکاری تاکنون بسیار رضایت بخش بوده است، ولی در حال حاضر به هیچ وجه قصد نداریم حضورمان در این کشور را گسترش دهیم و برنامه ای نیز در این رابطه برای آینده در دست تهیه و بررسی نداریم.
مدیر عامل شرکت نفت ایتالیا

تنها چند هفته قبل، پائولو اسکارونی در جریان نشست مطبوعاتی ارائه بیلان سالانه شرکت انی گفته بود:«برنامه های بسیاری برای گسترش حضورمان در ایران داریم» و افزوده بود: «تحریم های کنونی به هیچ وجه مانع ادامه حضور انی در ایران و یا گسترش این حضور به حساب نمی آیند.»


حضور ایتالیا در شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان یکی از کشورهایی که به صورت ادواری در این نهاد عضویت پیدا می کنند و هم چنین تغییر سیاست دولت در پیامد فشارهای افکار عمومی و هشدارهای آمریکا، گویا بر رابطه اقتصادی دو کشور تاثیرگذار بوده است.


ایتالیا اگرچه هنوز هم مهم ترین شریک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا یه حساب می آید، ولی این چنین به نظر می آید روابط تجاری و سیاسی تهران و رم رو به سردی می رود.


در روزهای اخیر بانک های ایتالیا از قبول حواله های پولی به اسم شهروندان ایرانی ساکن جمهوری اسلامی ایران حتی اگر مبلغ این حواله ها زیر هزار یورو نیز باشد امتناع می کنند.


بانک سپه نیز از ماه مارس سال جاری توسط دو کمیسار ایتالیایی بانک مرکزی این کشور اداره می شود و عملا قادر به انجام عمده عملیات بانکی نیست.


بسیاری از سرمایه گذاری های ایتالیایی در جمهوری اسلامی ایران نیز متوقف شده اند.


شرکت نوئوا پینیونه نیز که قرار بود کارخانه ای در ایران برای ساخت توربین های مورد استفاده در حفاری های نفتی و گازی به راه بیاندازد، به کلی از سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی صرف نظر کرده و کلیه قراردادهایش را به طور یک جانبه فسخ نمود.


XS
SM
MD
LG