لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۵

ترکیه به حل دیپلماتیک مساله ایران امیدوار است


رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه در ديدار با منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران گفت که هنوز به حل ديپلماتيک پرونده اتمی ايران اميدوار است.
رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه در ديدار با منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران گفت که هنوز به حل ديپلماتيک پرونده اتمی ايران اميدوار است.

روز سه شنبه، منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، پس از شرکت در اجلاس کميسيون اقتصادی مشترک ايران و ترکيه در آنکارا، با رجب طيب اردغان نخست وزير، عبدالله گل وزير امور خارجه و حلمی گولر، وزير انرژی و معادن طبيعی ترکيه، ديدار و گفت و گو کرد.

پرونده هسته ای ايران، تحولات عراق، همکاری عليه گروه شبه نظامی پ کا کا و روند صلح خاورميانه، محور گفتگوهای وزير خارجه ايران با مقامات ترکيه بود.

عبدالله گل، وزير امور خارجه ترکيه نيز در کنفرانس خبری با منوچهر متکی، ايران را کشور بزرگی توصيف کرد که در تحولات منطقه نقش مهمی دارد و از اين رو لازم است با دولت عراق همکاری کند.

آقای گل در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اينکه آيا اجلاس کشورهای مسلمان در پاکستان عليه ايران است؟ گفت: اجلاس کشورهای مسلمان در پاکستان بدون حضور نمايندهای از ايران برای بررسی معضلات خاورميانه است و عليه ايران نخواهد بود.

منوچهر متکی وزير خارجه ايران، فعاليت های اتمی ايران را دارای اهداف «صلح آميز» توصيف کرد و از تلاش های ترکيه برای حل مساله اتمی جمهوری اسلامی، قدردانی کرد.

وزير خارجه ايران همچنين، در ديدار با حمل گولر وزير انرژی ترکيه، مناسبات انرژی دو کشور و به ويژه صادرات گاز ايران به ترکيه را بررسی کرد.

منوچهر متکی صبح روز چهارشنبه به استانبول رفت تا با احمد نجدت سزر، رييس جمهوری ترکيه ديدار و گفت و گو کند.

برخی رسانههای محلی ترکيه، ديدارهای پی در پی مقامهای ارشد ايران از ترکيه را همزمان با پايان ضرب الاجل شورای امنيت سازمان ملل متحد، بخشی از تلاش ايران برای خنثی کردن مشارکت ترکيه در تحريم های احتمالی عليه ايران ارزيابی کرده اند.

به گزارش کانال خبر ترک، سياست دولت ترکيه بر پايه منافع ملی اين کشور پی ريزی شده و آنکارا در هر زمان خود را متعهد به اجرای تصميمات جامعه جهانی می داند.
XS
SM
MD
LG