لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۰

مراسم ۸ مارس در مقابل مجلس برگزار می شود


زنان ایرانی روز جهانی زن را در برابر مجلس شورای اسلامی گرامی می دارند.
فعالان جنبش زنان در مقابل مجلس شورای اسلامی جمع شده اند تا روز ۸ مارس، روز جهانی زن را گرامی بدارند.

گروه هماهنگ کننده برگزاری مراسم ۸ مارس، با انتشار بیانیه ای از شرکت کنندگان در این مراسم خواسته است به منظور جلوگيري از بروز هرگونه «خشونت و يا سوء استفاده»، با «اخلاق مدني و صلح جويانه»، گروه هماهنگ كننده را در مقابل مجلس، ياري كنند .

در این بیانیه آمده است: « به علت برخورد خشونت آميز نيروهاي انتظامي با فعالان جنبش زنان در ۱۳ اسفند كه منجر به بازداشت ۳۳ نفر از آنان - از جمله گروه هماهنگ كننده - شد و با ادامه بازداشت سه نفر از فعالان جنبش زنان در زندان اوين كه دو تن از ايشان عضو گروه هماهنگ كننده هستند، و همچنين به علت آزادي تعدادي از گروه هماهنگ كننده مراسم در اولين ساعات روز ۱۷ اسفند، امكان مديريت و سازماندهي مراسم روز جهاني زن از گروه هماهنگ كننده سلب شده است.»

همزمان با تظاهرات معلمان

شهلا انتصاری، از اعضای گروه هماهنگ کننده این مراسم و یکی از فعالینی که در روز یکشنبه ۱۳ اسفند ماه در مقابل دادگاه انقلاب بازداشت و در ساعات اولیه امروز صبح آزاد شد، در مصاحبه با رادیو فردا می گوید علی رغم اینکه هنوز سه تن از فعالان زن و هماهنگ کنندگان مراسم روز پنج شنبه در مقابل مجلس شورای اسلامی، در بازداشت به سر کی برند، این مراسم برگزار می شود.

ادامه یافتن بازداشت سه تن از زنان، با نگرانی فعالان حقوق بشر در خارج از ایران نیز همراه شده است.

وی می افزاید: «با وجود اینکه شادی صدر و محبوبه عباسقلی زاده، دو تن از اعضای گروه برگزار کننده مراسم ۸ مارس همچنان در زندان هستند و امکانات مدیریت و سازماندهی از ما سلب شده است و با توجه به اینکه این مراسم با حضور معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی تداخل پیدا کرده، ما در مقابل مجلس شورای اسلامی حضور پیدا خواهیم کرد و سعی می کنیم با تاکید بر خواسته های دموکراتیک خود و با رفتار مسالمت جویانه از بروز هرگونه خشونت جلوگیری کنیم.»

شهلا انتصاری به همراه بیش از سی تن از فعالان زن روز یکشنبه ۱۳ اسفند ماه در مقابل دادگاه انقلاب تهران دستگیر شد.

«دستگیری با ضرب و شتم»


وی همچنین درباره چگونگی دستگیری خود و دیگر فعالان زن می گوید: «روز ۱۳ اسفند ماه، من به همراه ۴ تن دیگر یعنی پروین اردلان، فریبا داودی مهاجر، نوشین احمدی خراسانی و سوسن طهماسبی به اتهام سازماندهی مراسم ۲۲ خرداد در تهران به دادگاه انقلاب تهران احضار شده بودیم. دوستان و خانواده ما هم برای همراهی ما و به دلیل اینکه نگران ما بودند در مقابل دادگاه انقلاب آمده بودند. بعد از مدتی دو مینی بوس نیروی انتظامی به محل آمد و با ضرب و شتم، دوستان و همکاران ما را بازداشت کردند.»

شهلا انتصاری در ادامه می افزاید که این ۵ تن هم به دوستانشان پیوسته اند که به آنها توضیح دهند که هنوز دادگاهشان برگزار نشده است و می افزاید: «فردی به نام آقای ابراهیمی از مقامات ماموران نیروی انتظامی با ضرب و شتم فعالان حقوق زنان، آنها را سوار مینی بوس می کرد و همه ما را در مینی بوس ها سوار کرد.»

به گفته شهلا انتصاری پس از آن همه ۳۳ فعال زنی که در مقابل دادگاه انقلاب دستگیر شدند، به اداره منکرات در خیابان وزرا برده شدند پس از آن به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده اند و می افزاید: «رفتار ماموران نیروی انتظامی با ما توهین آمیز بود. همان شب به زندان اوین منتقل شدیم .»

سلول انفرادی

شهلا انتصاری از همان لحظه ورود به زندان اوین در سلول انفرادی نگهداری شده است. او می گوید: «خود من از همان لحطه ای که وارد زندان اوین شدم به سلول انفرادی منتقل کردند و هیچ توضیحی هم به من نمی دادند. بقیه زنان را در بندهای انفرادی اما پنج شش نفر با هم انداخته بودند و من صدای آنان را می شنیدم.»

وی در ادامه می افزاید: «رضوان مقدم به شدت از ناحیه پا مجروح شده است، فریده انتصاری و ناهید انتصاری از ناحیه پا و دست آسیب دیدند، صورت و دهان ناهید جعفری به مینی بوس کوبیده شده و دندانش شکست و بقیه زنان هم تحت بازجویی های مستمر شبانه قرار داشتند.»

به غیر از ژیلا بنی یعقوب، شادی صدر و محبوبه عباسقلی زاده، تمام این سی و سه فعال زن که روز یکشنبه در مقابل دادگاه انقلاب تهران بازداشت شدند، آزاد شده اند.
  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگار و مجری رادیو فرداست. او از سال ۱۳۸۲ به رادیو فردا پیوسته و پیش از آن در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. او بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ مدتی در بی‌بی‌سی فارسی مشغول به کار بود و از سال ۱۳۸۹ تاکنون هم در رادیو فردا مشغول است.

    فرین عاصمی را در تلگرام در این کانال دنبال کنید: ​https://telegram.me/Fareenassemi

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG