لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۴۱

نخستین نماینده مسلمان کنگره آمریکا و سوگندی تاریخی


پس از برگزاری مراسم ادای سوگند، کيث اِليسون به عنوان اولين نماينده مسلمان کنگره آمريکا طی مراسمی خصوصی بر نسخه ای ۲۴۳ ساله از قرآن که روزگاری، از آن توماس جفرسون سومين رييس جمهوری آمريکا بود، ادای سوگند کرد.
در آمريکا دمکرات ها، روز پنجشنبه، چهارم ژانويه، با به دست گرفتن کنترل کنگره، «اصلاحات و نظارت سخت تازه ای را بر سياست دولت جمهوريخواه جرج دبليو بوش» وعده دادند.

ديک چينی معاون رييس جمهوری آمريکا در مقام رسمی خود به عنوان رييس مجلس سنا، مراسم ادای سوگند ۳۳ نماينده جديد و ابقا شده مجلس سنا را برگزار کرد.

در اين مراسم نانسی پِلوسی بعنوان اولين رييس زن مجلس نمايندگان و عاليرتبه ترين زن صاحب منصب در تاريخ آمريکا کار خود را آغاز کرد و به ۱۲ سال کنترل جمهوريخواهان بر مجلس نمايندگان پايان داد.

پس از برگزاری مراسم ادای سوگند، کيث اِليسون به عنوان اولين نماينده مسلمان کنگره آمريکا طی مراسمی خصوصی بر نسخه ای ۲۴۳ ساله از قرآن که روزگاری، از آن توماس جفرسون سومين رييس جمهوری آمريکا بود، ادای سوگند کرد.

تصميم کيث اليسون برای ادای سوگند با قرآن با انتقادات برخی از جمله يک نماينده محافظه کار جمهوريخواه روبرو شده که هشدار داده است اگر سياست آمريکا در امور پذيرش مهاجران استحکام نيابد، مسلمانان بيشتری به دنبال اليسون برای نمايندگی کنگره آمريکا انتخاب خواهند شد.

ديگران از ورود اليسون به کنگره آمريکا استقبال کرده و آن را بازتابی از تنوع و تساهل مذهبی در آمريکا دانسته اند.

کيث اليسون در گفت و گو با راديو اروپای آزاد راديو آزادی ديدگاهش را در زمينه جنگ در عراق و درخواست های فزاينده برای خروج نيروهای آمريکايی از عراق چنين بازگو کرده است: «من با سياست بوش مخالفم. معتقدم که هرگز نبايد وارد عراق می شديم. من پيش از اشغال عراق هوادار سرسخت صلح بودم و همچنان در اين موضع قرار دارم و معتقدم ما بايد نيروهايمان را بازگردانيم و با جناح های تندرو در عراق از راه ديپلماتيک وارد عمل شويم تا صلح واقعی برای مردم عراق را فراهم کنيم.»

کيث اليسون در پاسخ به اين پرسش راديو اروپای آزاد راديو آزادی که به طور کلی درباره سياست خارجی جرج بوش و اوضاع خاورميانه و روابط غرب با جهان اسلام چه فکر ميکند گفت: «فکر می کنم ايالات متحده به دوستان بيشتر نياز دارد نه کمتر و فکر می کنم سياست بوش خصومت بيشتری نسبت به ايالات متحده ايجاد کرد و فکر می کنم ما بايد سياستی را آغاز کنيم که در برابر آنچه که دولت بوش انجام می دهد، دوست به دست آوريم.»

کيث اليسون اولين نماينده مسلمان کنگره آمريکا پيش از آنکه اسلام بياورد يک مسيحی کاتوليک بود و به گفته خودش هنگامی که ۱۹ سال داشت و در دانشگاه بود، به دنبال آشنايی با چند تن که مسلمان بودند و گفت گو با آنها درباره عقيده ارزش ها و مذهب، به نماز جمعه دعوت و به آنچه که شنيد علاقمند و مسلمان شد.
XS
SM
MD
LG